Dumlupınar Şehitlerinin Son Türküsü Bu Defa Rock Tınılarıyla Yankılanacak

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif Nur BİLGİÇ

 

Gençlik Rüyası Albümüyle geçtiğimiz yıl kendini gösteren rock grubu Sırmalı, albüme çekilecek ilk klip için kolları sıvadı. “Ah Bir Ataş Ver” Türküsü için Gölcük Donanma Komutanlığı’na ait denizaltı ve savaş firkateyninde çektiği kliple bir ilke imza atan Sırmalı, Türk Basınında büyük ilgi uyandırdı. Biz de grup gitaristi Deniz Sayman ve Solist Oğuz Sırmalı ile albüm ve klip hakkında konuştuk

 

2 (2)

 

Grubun ismi Sırmalı, aynı zamanda vokalin de soyadı. Gruba soyadınızın verilmesi tenor yetenekleriniz ve profesyonel sahne deneyimlerinizin getirdiği ağırlığın bir etkisi mi ?

 

Oğuz Sırmalı: Şu an menajerliğimizi yapan Gamze Platin, 14 yıl önce bir gün albüm yaparsam Sırmalı adı pek kullanılmadığından akılda kalıcı ve ilgi çekici olur demişti. Bu sebeple Deniz’le birlikte bu kararı verdik.

Albümün ismi neden Gençlik Rüyası? Bunun özel bir anlamı var mı?

 

Deniz Sayman: Bu albüm Oğuz’un ve benim  hayalimdi. Albüme bu sebeple “Gençlik Rüyası” adını verdik.

 

Albüme çekilecek ilk klip Dumlupınar’da şehit düşen denizcilerin söylediği son türkü “Ah Bir Ataş Ver” benim de merak ve sabırsızlıkla beklediğim bir çalışma. Sırmalı daha önce yapılmamış bir şeye imza atarak bir denizaltıda ve TCG Salihreis Firkateyninde çekti klibi. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

 

Oğuz Sırmalı: Temmuz ayında “Ah Bir Ataş Ver” adlı türkü, düzenlememize ithaf edilen konusu itibarıyla acaba Deniz Kuvvetleri’ nden izin alıp klibi bir denizaltıda çekebilme fikri aklıma girdi. Bu türkü 1953 yılında İsveç gemisi ile Çanakkale’de çarpışarak batan Dumlupınar denizaltısında şehit olan askerlerin söylediği türkü olarak bilinir. Ben de bu türküyü opera konserlerimde söyler ve sonrasında bunu dile getirirdim. Uygun bir şekilde hazırlanıp bu fikrimi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ulaştırdıktan bir süre sonra fikrimin kabul gördüğü haberi geldi ve çok mutlu olduk. Belki de dünyada ilk defa donanmaya ait savaş gemileri ve denizaltısında klip çeken grup olacaktık. Tabi bu aynı zamanda büyük bir sorumluluk da gerektiriyordu. Hem Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ mıza hem şehit olan 81 askerimize yakışır bir video olmalıydı. Hem ucuz reklama girmemeli hem de yıllar sonra da izlenebilir bir şekilde olmalıydı. Bunun için de günler süren çok ciddi bir çalışma yaptık ve çektiğimiz klibi görünce galiba bunu başardık diye düşündük.

 

Bazı emekli paşalar ve İsveç Büyükelçisi de klipte ufak roller alıyor. Onlar bu sürece nasıl dâhil oldular?

 

Oğuz Sırmalı: Aslında Türkiye Emekli Subaylar Derneği ve İsveç Büyükelçisi’ nin başvurumuz üzerine bize sponsor olmalarıyla bu fikir uyandı bende. Çekmek istediğimiz klibin senaryosu bakımından gerçekten uygun çok uygun oldukları için oynamalarını teklif ettik, kabul ettiler. Örneğin Em. Hv. Korg. Erdoğan Karakuş bu talihsiz kazayı çok iyi hatırlıyordu.

 

1903575_10152004088288333_569400137_n

 

Şu an Sırmalı’nın ikinci albüm için de hazırlıklar yaptığını biliyoruz. Türkiye dışında Haggard, Therion gibi birçok grup rock/metal müzik ve opera tarzlarını birleştirerek karşımıza çıktılar. Ancak bu Türkiye’de çok fazla görülen bir şey değil. Oğuz Sırmalı’nın profesyonel opera sanatçısı olduğunu göz önünde bulundurursak ikinci albümde daha senfonik çalışmalar da gelecek mi ?

 

Deniz Sayman: İlk albümde, kendimize hiçbir engel koymadan, hangi tarzlarda şarkı yapmak istediysek o tarzlara yöneldik. İkinci albümde koruyacağımız çizgi sadece bu fikir olacak. İkinci albüm için yeni tarzlar deniyor, müziğimizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Senfonik rock müzik, özel olarak grup üyelerini etkileyen müzik tarzları arasında yer almadığı için şu ana kadar bu tarz üzerine bir düşüncemiz olmadı. Genel olarak enerjiyi biraz daha yükseltmeyi düşünüyoruz diyebilirim.

 

Ajans Üniversite olarak sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz. Son olarak sizin eklemek istediğiniz veya klibinizi ve albümlerinizi merakla bekleyen dinleyicilerinize söylemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Oğuz Sırmalı: Ah bir ataş ver bizim ilk klibimiz ama hiç hızımızı kesmeyip ikinci klibimiz için de çalışmalara başlıyoruz. İkinci albüm içinde 3 parçamız tamamen bitmiş durumda ve şunu söyleyebilirim 2 tanesi hit parça. Biz beste yaparken ne yapmak istiyorsak onu yapmaya çalışıyoruz. Yani örneğin blues parçamız da olsun, heavy metal de olsun hatta güzel bir slov beste de yapalım diyoruz. Ama arada Napolitenler ve türküler de düzenliyoruz. Zaten ilk albümümüzde dikkat ederseniz 10 parçanın tarzı da rock yelpazesi içinde ama farklı tarzlarda. Tabi bunları yaparken bugüne kadar etkilendiğimiz grupların da etkisi çok büyük. Grup arkadaşlarımızla çaldıkça ve birlikte vakit geçirdikçe de müziğimiz daha da gelişiyor. Dolayısıyla içimizdeki müzik ateşi yandığı sürece de bu gelişim sürecek. Sırmalı gerçekten müzikal anlamda kendini devamlı geliştirmeye çalışan ve hayatını müziğin gerisinde tutan bir grup. Dileriz dinleyicilerimiz bizimle birlikte heyecanımızı paylaşırlar.