Duayen Gazeteci Doktora Öğrencileri İle Buluştu

AJANS ÜNİVERSİTE – Erkut KILIÇ

Yeni Sabah, Hürriyet ve Günaydın gazetelerinde muhabirlik yapan gazeteci Necati Zincirkıran Salı günü gerçekleştirdiği söyleşide gazetecilik anılarından bahsetti. Anne tarafı denizci olan Zincirkıran üniversitede denizcilikle ilgili bölüm okuyup İngiltere’de denizcilik eğitimi aldığını söyledi. Türkiye’de Denizcilik Bankası’nda sigorta servisinde işe başladığını ama bu işte çok sıkılıp ayrıldığını belirten Zincirkıran, “Cumhuriyet gazetesinde ilan gördüm. Yeni Sabah gazetesi dil bilen eleman arıyordu gittim başvurdum” dedi.

Yeni Sabah gazetesinde işe başladıktan bir süre sonra Sedat Simavi önderliğindeki Hürriyet gazetesine geçen Zincirkıran uzun süre burada gazeteciliğe devam ettiğini ve burada yaptıklarını anlattı. Sedat Simavi’nin oğullarından Erol Simavi yönetimine geçen Hürriyet’ten Sedat Simavi’nin diğer oğlu Haldun Simavi ile Günaydın gazetesini kurmak için ayırlan Zincirkıran Hürriyet’ten ayrılma sebebinin de Erol Simavi’nin ticarete atılmasından dolayı olduğunu söyledi. Günaydın gazetesinde de Türkiye’de bir çok yenilik yaptıklarını söyleyen Zincirkıran bu gazetedeki başarılarından söz etti.

Gazetecinin bir konuya balktığı zaman bir şeyi değil bir çok şeyi görmesi gerektiğini dile getiren Zincirkıran, “Gazeteci her şeyi fark etmelidir. Uyanık bir insan olmalıdır” diye konuştu.

Doktora öğrencilerinin soruları ile devam eden söyleşi Zincirkıran’a verilen Teşekkür Belgesi ile son buldu.