Donna De Cesare’den Gazetecilikte Travma ile Baş Etme Konusunda Seminer

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Fotoğraf: Ferhat KORKMAZCAN

Uzun yıllar belgesel fotoğrafçısı olarak Güney Amerika’da çalışmalar yapan ve 2013 yılında gazeteciliğin Plutzer’i olarak bilinen Maria Moors Cabot Ödülü’nü kazanan gazeteci ve Teksas Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Donna De Cesare’ın konuk olduğu etkinliğe, öğrencilerin yanı sıra İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Suat Gezgin ve Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu da katıldı.

Austin’deki Texas Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde iletişim alanında uzun yıllardır sürdürülen “Communication In Millenium” konferansının paydaşlarından biri olarak İÜ İletişim Fakültesi’nde bulunduğu için mutlu olduğunu dile getirerek sunumuna başlayan De Cesare, gazetecilik ve travma konusunda kariyeri boyunca edindiği deneyimleri ve bilgilerini paylaşacağını dile getirdi.

“Travma pek çok farklı şekilde ortaya çıkabilir” diyen De Cesare, “Travma herkesi farklı etkilemektedir. Bazı insanlar yaşadıkları travmadan bahsetmek isterler, kimisi hiç bahsetmek istemez, kimisi de bahsedemez. Ancak travma konusunda farkındalık gazeteciler için olmazsa olmaz bir özelliktir. Gazeteciler olarak bizler şiddet, çatışma ve trajedilerle iç içe yaşıyoruz, bu yaptığımız işin bir parçası” şeklinde konuştu.

Latin Amerika’da uzun yıllar çalışmalar yapan De Cesare, halen üniversitede ders vermesinin yanı sıra, Dart Center isimli küresel bir gazetecilik travma farkındalık merkezinde de çalışmalar yaptığını anlattı. De Cesare, merkez olarak, travma konusunda farkındalık yaratmak ve mağdurların haklarını savunmaya çalışmak amacında olduklarını belirtti.

Sunumunda travma yaratan olaylara dair görseller ve örnekler paylaşan, geleceğin gazetecilerine önerilerde bulunan De Cesare, gazetecilerin yaptığı işin çok değerli olduğunu belirtti. “Güncel olaylarla ilgili kamuoyuna bilgiler sunuyoruz, bunun da ötesinde yaptığımız çalışmalar bir belge niteliği taşıyor ve kuşaklar boyunca aktarılıyor” dedi.

De Cesare, etkinlik sonunda öğrencilerin sorularını cevapladı.