Doğu Edebiyatlarında Kadın Sempozyumu Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE – Fatma ÇELİK

Edebiyat Fakültesi Kurul Odası’nda düzenlenen sempozyuma yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda akademisyen katıldı. Sempozyumda katılımcılar; Türk, Arap, İran,ve Urdu Edebiyatlarında kadına bakış açısını irdeleyen birer bildiri sundular. İki gün süren sempozyum on oturumda tamamlandı.

Sempozyumda; “Arap Romanında Kadın İmgesi”, “19. Asır Rus Seyahatnamelerinde Türk Kadını Teması”, “Cibran Halil Cibran’ın Eserlerinde Kadın Teması”, “Sadi’nin Bostan’ında: Kadın ve Kadın Algısı” gibi pek çok bildiri sunuldu. Oturum aralarında izleyicilerden gelen sorular yanıtlandı.

_DSC2507

Farklılık ve İhtilaflar Bizi Geliştirir

Sempozyuma ev sahipliği yapan İstanbul Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yazıcı, sempozyum kapanış konuşmasında; ilgi gösteren çok sayıda genç olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Özellikle genç araştırma görevlilerinin sunum için seçtikleri konuları çok faydalı bulduğunu belirten Prof. Dr.Yazıcı, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Katılımcılar adına değerlendirme konuşması yapan Prof. Dr. Sobhi El-Bostani de sempozyumun konusunu işaret ederek ” Böyle konulardaki farklılıklar, ihtilaflar bizleri geliştirip ilerletir ” şeklinde konuştu. Konuşmasının sonunda Doğu Edebiyatlarında Kadın Sempozyumu’nu düzenleyen İÜ Doğu Dilleri Anabilim Dalı’na ve İÜ DODET (Doğu Dilleri ve Edebiyatları Topluluğu)’na teşekkür ederek organizasyondan çok memnun kaldıklarını, gelecek senelerde de tekrarlanmasını arzu ettiklerini belirtti.

Sempozyum Farsça şiir dinletisinin ardından sona erdi.