Doğu Dilleri Mezunlarını Ağırladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Fatma ÇELİK

Etkinlik, İstanbul Üniversitesi Doğu Dilleri Bölümü bünyesinde eğitim veren Arap, Fars, Urdu Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dallarında öğrenim gören öğrenciler için gerçekleştirildi. Arap Dili ve Edebiyatı mezunları AA Tercümanı Zübeyir Somuncu, Turizm Rehberi Erkan Avşar, Akademisyen Kerim Açık ve Eğitimci Zeynep Oktay; Fars Dili ve Edebiyatı mezunu Eğitimci Neşe Erbaş; Urdu Dili ve Edebiyatı mezunları Akademisyen Hatice Görgün, Turizm Rehberi Mine Meys Abufaur ve Akademisyen Onur Kılıçer etkinliğe konuşmacı olarak katıldılar.

İÜ Kongre Kültür Merkezi’nde 9 Aralık’ta gerçekleşen etkinliğe Doğu Dilleri ve Edebiyatları öğrencilerinin yanı sıra İÜ’nin çeşitli fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler de ilgi gösterdiler. Doğu Dilleri Bölümlerinden mezun olan öğrencileri iş hayatında nelerin beklediğini ve kendi deneyimlerini paylaşan konuşmacıların ortak önerisi “kendinizi geliştirin” oldu. Günümüzde tek bir yabancı dilin yeterli olmadığı ortak paydasında buluşan konuşmacılar öğrencilere, en az ikinci bir yabancı dil bilmenin her sektörde bir artı puan olduğunu, Doğu dillerinin yanında mutlaka bir Avrupa dilinin de öğrenilmesinin bireylere nitelik katacağını belirttiler.

Özellikle Urdu Dili öğrencilerinin çok sık karşılaştıkları “Okulu bitirince ne olacaksın” sorusuna cevap arayan Urdu Dili ve Edebiyatı 2012 yılı mezunlarından Turizm Rehberi Mine Meys Abufaur, “Zorluk çekmekten korkmayın, kendinizi geliştirmek ve iş yaşamında nitelikli bir birey olabilmek için önünüzdeki tek engel sizsiniz” şeklinde konuştu. Dört oturumda gerçekleşen etkinliğin ardından sponsor firmalarca kura yöntemiyle öğrencilere burslu ve indirimli dil kurları hediye edildi. Katılımcılara hediyelerinin verilmesinin ardından etkinlik fotoğraf çekimi ile son buldu.

IMG_9195