“Doğaya Pitoresk Dokunuşlar” Sergisi Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN, Sümeyye YAMAN

Atölyede ders veren Hayrettin Sönmez, atölyesindeki 8 sanatçısı ile sergisini açtı. Atölyesinde öncelikli olarak kendi resimlerini yapan Sönmez, haftanın iki günü de resim dersi verdiğini anlattı. Sönmez, atölyedeki çalışmanın bir ders veya kurs niteliğinde olmadığını ve oradaki kişilerin atölyeyi paylaştığını ifade etti. Ayrıca Sönmez, oraya gelenlerin sanatçı kimliğine kavuşması için çok uğraş verdiğini söyledi.

“Şart Öngörmüyoruz”

Atölyeye katılmak için hiçbir şart öngörmediklerini belirten Sönmez, amacının az zamanda bir yere gelmek olduğunun altını çizdi. Herkesin kendisine göre bir eğitim metodunun da olduğunu anlatan Sönmez, yanlışların düzeltilirken öğrenimin daha kolay olduğunu açıkladı.

Sergi mekanından da bahseden Sönmez şu ifadeleri kullandı: “Sergi mekanı güzel bir mekan. Kapıda resimleri gören hemen içeri girebiliyor. Ama resme olan ilgi veya sanata olan ilgi çok farklı boyutta. Yeterli olduğunu hiç kimse söyleyemez. Ben yaptığım işin çok doğru olduğunu düşünüyorum.”

Serginin 22 Nisan’a kadar açık olduğunu söyleyen Sönmez, sözlerini şöyle sonlandırdı: “İlgi yoğun. Bu da güzel bir şey. Bir kursiyer sergisi değil, daha üst düzey bir sergi olsun istiyoruz ki insanlar geldiklerinde bir şeyler görsünler ve öğrensinler.”

_DSC0183

“Çocukluktan Beri Resim Zevkim Vardı”

Sergideki ressamlardan Prof. Dr. Atilla Ilgaz ise İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı’ndan emekli bir öğretim üyesi. Prof. Dr. Ilgaz, çocukluktan beri bir resim sevgisinin olduğunu anlattığı sergide resme okulda harita çizerek başladığını kaydetti. Gerçek resme ise emekli olduktan sonra başladığını ifade eden Prof. Dr. Ilgaz, “İlk olarak Osmanbey’de resim çalışmaları yaptık. Şimdi Hayrettin Hoca’nın atölyesinde devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Resimde Doğa konusunun kendisi için önemini de belirten Prof. Dr. Ilgaz, “Eşimle çektiğim fotoğrafların resme dönüşmesini sağlıyoruz. Biraz yorucu oluyor ama resim yaparken duygulardan arınıyorsunuz. Sadece resim düşünüyorsunuz ve en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz” ifadelerini kullandı. Eskiden hayatının önemli bir kısmının spor olduğundan da bahseden Prof. Dr. Ilgaz, durgunlaştıktan sonra da Cemal Reşit Rey’deki Senfoni Orkestra’sını takip ettiklerini anlattı.

Son olarak Prof. Dr. Ilgaz, sanatsız hayat olmayacağının ve sanatın toplumların ufkunu açan bir bilim dalı olduğunun altını çizdi ve “İnsanların gelişmesi sanatla olur” dedi.

_DSC0243

_DSC0230

Sergideki bir başka ressam Perihan Güler ise ilk olarak Halk Eğitim Merkezi’nde resme başladığını ve işin içine girince profesyonel ders alması gerektiğini öğrendikten sonra Hayrettin Sönmez ile çalışmaya başladığını vurguladı. Güler, öte yandan her türlü çalışmanın mevcut olduğunu ve hepsinin de birer sanat eseri olduğuna emin olduklarını söyledi.

_DSC0190

Hayrettin Sönmez Kimdir?

1977 yılında doğan Hayrettin Sönmez 20 yıl Kabataş Erkek Lisesi’nde öğretmenlik yaptı ve oradan emekli oldu. Çoğu İstanbul’da olmak üzere kırkın üzerinde sergi açan Sönmez, emekli olduktan sonra Tarabya’daki atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

_DSC0256