Doğanın Kucağında, Atlarla Bir Arada; Binicilik Kulübü

AJANS ÜNİVERSİTE- Beste BUDAN, Fırat ORMANCI

Eski tarihlerde askeri alanda önemli yeri olan biniciliğin, günümüzde askeri amacı önem kaybederken spor amacı ön plana çıkmıştır.

Binicilik kulübünün, yıllardır akıllarındaki bir proje olduğunu vurgulayan Okcu, hayalimizi projeyi gerçekleştirmek ve aktif hale getirmek için çok çalıştık, ifadelerini kullandı.

Binicilik sporuna başlamanın ve devam etmenin yaşı olmadığını belirten Okcu, başlangıçta binicinin kendi atı olma zorunluluğunun da olmadığını ifade etti.

İstanbul Üniversitesi bünyesinde bulunan binicilik kulübünün biniciliğe yeni başlayacaklar için ideal ortamı sunduğunu söyleyen Okcu, üniversitemizin binicilik konusunda her imkânı sunduğunu belirtti.

“Sağlam Alt Yapı İle Binicilik Dersleri”

“Üniversitemizin sağlam alt yapısı altında bulunan, lisanslı antrenörler ile okulun atlarını kullanarak dersler vermekteyiz.” diyen Okcu, meraklı bireylerin binicilik kulübünde gerçekleşen özel veya grup dersleri alarak binicilik sporuna başlanabileceğini vurguladı.

Okcu “Okulumuzun kullanımı dâhilinde Küçükçekmece gölüne kıyısı olan 1500 dönüm at binişi yapılabilen arazi, kapalı ve açık manej(atların eğitim yeri), padoklar (yarış atlarının yedekte gezdirildikleri yer), 24 adet at barındırabilme kapasitesine sahip tavla, nalbant hane, at muayene odası, at ameliyathanesi, derslikler, kütüphane, internet kafe, soyunma odaları, ofisler ve metrobüs ile ulaşım imkânı bulunmaktadır” dedi.

13901363_757551971013946_2698198527278853125_n

“Okulun Döner Sermayesine Kazanç Sağlayan Bir Kurum”

Kulübün, gerçekleştirdiği kurslar sayesinde okulun döner sermayesine kazanç sağlayan bir kurum olduğunu ifade eden Okcu, hem üniversite öğrencilerinin hem de sivillerin binicilik kurslarına katılabileceğine değindi.

Eğitimler boyunca doğa ile iç içe sunulan imkânlardan faydalanabileceğini belirten Okcu, kapalı ve açık menglerin dışında arazi binişi, doğa gezisi ve doğa biniş imkânlarının da mevcut olduğunu vurguladı.

“Türkiye Binicilik Federasyonu’nun düzenlediği sportif binicilik, atlı spor dallarında engel atlama, atlı jimnastik( voltij) gibi yarışmalarda katılmayı düşünüyoruz” diyen Okcu, bunun dışında atlı okculuk, cirit gibi atlı spor faaliyetlerde de yarışmalara katılım göstermeye çalışacaklarını belirtti.

14469664_789518661150610_1069101909137242345_n

Sosyal İmkânlarımız Kulübümüzü Cazip Kılıyor”

Kulüp olarak yeni faaliyetlere de başladıklarını belirten Okcu, sözlerini şöyle sürdürdü, “Öğrenciler ve okulumuzun çalışanlarının at binmeyi biliyor olması çalışmalarımızın başlamasını sağladı. İlerleyen zamanlarda, bahsi geçen alanlarda ilerlemeler de kaydedeceğimize inanıyorum. Sosyal imkânlarımızın çok oluşu kulübümüzü çevrelerce cazip kılıyor”.

“Binicilik Kulübünü, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul için güzel ve daha verimli bir hale getirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuşan Okcu, İstanbul Üniversitesi için önemli bir faaliyet gerçekleştirdiklerini söyledi.

14804950_1115246005197110_1014739245_n

“Güzel Başarılara İmza Atacağız”

Okcu son olarak duygularını şu şekilde paylaştı, “Kulübümüzün, ulaşım imkânlarının fazla olması Küçükçekmece Gölü gibi doğal ortamlara yakınlığı faaliyetlerimizi olumlu yönde etkiliyor. Ekip olarak çok mutluyuz. Umuyorum ki çok güzel başarılara da imza atacağız”.