Gülümsemek Doğal İlaçtır

Son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalara göre, gülmenin stresi azaltmada etkili bir tedavi yöntemi olduğu ortaya çıktı

 

Araştırmalar sonucunda kahkaha atmanın vücuttaki “kortizon”,“adrenalin” ve “dopamin” hormonlarını harekete geçirmesine yardımcı olduğu ve hormonların seviyelerini düzenlediği belirtildi.

 

Gülme Ağrıyı Azaltıyor

 

Araştırmacılar, kronik ağrı çeken hastaların stand up ve ya komedi filmine gitmesini öneriyor. Çünkü sadece 15 dakika gülmek vücuttaki endorfin hormonunu çalıştırıyor ve ağrıları yüzde 10 oranında azaltıyor.

 

Zayıflamaya da Yardımcı Oluyor

 

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müjde Ker Dinçer, yaptığı araştırmada, gülmenin beyindeki oksijeni artırdığını, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve zayıflamaya yardımcı olduğunu söyledi.

 

Doç. Dr. Dinçer, “10 dakika içten gülümseyerek sarf ettiğiniz enerji ile 10 dakika kürek çekmekle harcanan enerji aynı seviyede. Doğal bir gülümsemeyle egzersiz yapmadan kalori yakabilirsiniz” şeklinde konuştu.

 

Gülmek Vücuda ve Zihne Psikolojik Destek Sağlıyor

 

Gülmenin vücuda ve zihne faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz: Stresi ve gerginliği azaltıyor. Kişiyi strese bağlı hastalıklardan koruyor. Vücudun ağrı toleransını yükseltiyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kan basıncını düşürüp, kalp fonksiyonlarını iyileştiriyor. Kan şekeri seviyesini düşürüyor.Kanser hastalarını psikolojik tedavisinde destek sağlıyor.

Kaynak: HaberTürk