Doğa için ‘ ‘Yedi Renkli Göl’’ işbirliği

EgirdirGenel Foto_Ayca AksoyEgirdirGenel Foto_Ayca AksoyAJANS ÜNİVERSİTE – Emrecan YASAN

Çevre koruyucu teknolojiler üreten Siemens Ev Aletleri, WWF-Türkiye ile başlattığı ‘ Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat Projesi ‘nin ikinci aşaması Eğirdir Gölü’nde tamamlandı. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda 880 ton ilaçlı suyun göle ulaşması engellendi.

EgirdirGenel Foto_Ayca Aksoy

Enerjinin korunması konusunda örnek uygulamalar üreten Siemens Ev Aletleri, WWF-Türkiye’nin işbirliğiyle küresel iklim değişikliğinin etkilerini minimum düzeye indirecek projeler üretiyor. Bunun son örneği olarak ‘ Yedi Renkli Göl Yedi Renkli Hayat Projesi ‘ hayata geçirildi.  Eğirdir Gölü’nün aşırı kirlenmesi ve kuraklık problemini çözmek amaçlı başlayan proje kapsamında; Isparta Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Bizim Isparta Dernegi ile işbirliği içerinde, pilot çalışmalar için gönüllü olarak projeye katılan Esinyurt Köyü’ne Bilgisayarlı Erken Uyarı ve Hava Tahmin Sistemi kuruldu. Elma iç kurduyla mücadale ve zirai ilaç kullanımını azaltmak için biyo-teknik mücadele yöntemleri yaygınlaştırıldı. Yerel halka eğitim desteği sağlandı ve 2012 yılında 55 dektar ile başlayan proje, 2013 yılında 736 dektara, yaklaşık 15 katına yükseldi.

Amaç Eğirdir Gölünü geri kazanmak

Eğirdir Gölü’nün çevresindeki yoğun ve aşırı tarım ilacı kullanımından kaynaklanan su kalitesi düşüşü ve kirlilik sorununun çözümü için atılan adımların sonucunda 736 dektarlık elma bahçesindeki 3 bin ton elmada herhangi bir ilaç kalıntısına rastlanmadı. Projeye katılan 55 çiftçinin tamamı, sertifikalarını aldı ve iç kurduna karşı biyo-teknik mücadele yönteminin başarılı olduğu görüldü.  Eğer proje tüm Gelendost İlçesi’ne yaygınlaştırılsa, 64 bin ton ilaçlı suyun Göl’e ulaşması engellenebilecek.

Proje hakkında konuşan Siemens Ev Aletleri Pazarlama Direktörü Hakan Tunalı şunları söyledi:

‘ Siemens Ev Aletleri olarak en önemli konularımızdan biri çevre ve doğal kaynakların sürdürülebilirliği. Beş yıldır Eğirdir Gölü ve havzasında yürüttüğümüz çalışmalarda elle tutulur başarılar elde ettik. Emeklerimizin geri dönüşünden ötürü son derece memnunuz. ’

Hakan Tunalı’dan sonra kürsüye çıkan WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak şunları söyledi:
‘ Projenin yöre halkı tarafından sahiplendi ve ülkemizin çok önemli bir tatlısu kaynağı olan Eğirdir Gölünü koruduk. İlaç kullanımının yüzde 30 azaltılmasıyla da Eğirdir Gölü çok şey kazandı. Eğirdir Gölü’nü Uluslararası Yaşayan Göller Ağı’ na katılması için başvurduğumuzu büyük mutlulukla söylemek isterim .’

Doğa için ‘ ‘Yedi Renkli Göl’’ işbirliği” konusunda Bir Fikir

  1. Müthiş bir çalışma. Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Ayrıca İstanbul Üniversitesi’ne bu bilgiyi aktardığı için teşekkür ederim.

Yorumlar Kapalı