Doç. Dr. Serhat Mutlu Radyo İletişim’e Konuk Oldu

AJANS ÜNİVERSİTE- Murat KASAP

Akademik kariyer yapmanın çok zorlu bir süreç olduğundan bahseden İstanbul Üniversitesi mezunu Doç. Dr. Serhat Mutlu, “Akademik kariyer yapmak gerçekten zorlu bir süreç. Cerrahpaşa’dan 6 yılın ardından mezun oldum. Ardından ÇAPA’yı kazandım orda da oldukça zorlu bir süreç geçirdikten sonra Erzincan merkez hastanesine atandım. 2 yıllık güzel bir süreç geçirdim Erzincan’da fakat Erzincan’ın 9 ile sınırı olduğu için günlerim çok yoğun geçti. Görevim bittikten sonra İstanbul’a döndüm. İstanbul’da yaptığım akademik çalışmalarımdan sonra kendime ait bir kliniğim oldu” şeklinde konuştu.

Türkiye’de puanı yüksek olan bölümlerin genelde cildiye gibi riski az olan bölümler olduğunu söyleyen Doç. Dr. Mutlu, “Türkiye’de puan olarak baktığımızda riski az olan bölümlerin puanının yüksek olduğunu görüyoruz. Riski çok olan bölümlerinde puanı düşük. Bu konu dışında beyin cerrahisi ve ortopedi sevdiğim alanlar. Bu alanlarda Avrupa ve Amerika bizden ciddi anlamda önde. Özellikle Amerika’da hem hekimin lisanını hem de hastayla arasındaki ilişkiyi ölçüyorlar. Yurt dışında da her şey toz pembe değil orda da küçük sıkıntılar var. Yurt dışının Türkiye’den en büyük farklı yaptığın şeyin karşılığını alıyor olman. Buna rağmen bazı ameliyatlar yurt dışında Türkiye’den daha pahallı” ifadelerini kullandı.

Son olarak sunuculardan gelen soruları cevaplayan Doç. Dr. Mutlu, “Kireçlenme halk arasında kullanılan bir tabir.  Vücudumuzda birçok eklem var. Bu eklemler zamanla deformasyona uğruyor. Elimiz çizildiğinde veya bir yere vurduğumuzda vücut onu onarabiliyor. Fakat eklem sorunlarında vücudun iyileştirme süresi daha uzun. Günümüzde insanlar hareketsiz yaşıyor. Bu da insanda kas zayıflığına yol açıyor. Uyku konusunda ise insanın bir düzen oluşturması gerekiyor. 2 saat uykuyla yaşayıp enerjik olduğunu söyleyenler yanılıyorlar” diyerek sözlerini tamamladı.

Murat Kadaş ve Selimcan Öner’in sunduğu radyo programı Terminal her hafta salı 12.05’te Radyo İletişim’de.