Doç. Dr. Oğuztürk “Şiddet Gören Erkek Çocuk, Eşine Şiddet Uyguluyor”

AJANS ÜNİVERSİTE

Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşi programına konuk olan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Burcu Kalkan Oğuztürk, annelere önemli bilgiler vererek, kadın haklarını anlattı ve aile içi sorunların nasıl giderilebileceği ile ilgili tavsiyelerde bulundu.

Hukuk devletinde kadınların haklarının korunması gerektiğini anlatan Doç. Dr. Oğuztürk, toplumsal düzenin hukukla kurulacağının altını çizdi. Temelde sorunun insan hakkı olduğunu da anlatan Doç. Dr. Oğuztürk, “Toplum önce insan hakkına saygılı olmalı ve başkasının hakkına ve varlığına saygı göstermelidir” diye konuştu.

“Hukuk Kadını Korumalı”

Her insanın sosyal, eğitim, sağlık, siyasal tüm kaynaklara erişme hakkı bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Oğuztürk, oysa kadınlar özelinde sadece cinsiyet olarak kaynaklanan haklara sahip olduğunu belirtti. Kadınların erkeklerden fazla hakka sahip olmadığını da vurgulayan Doç. Dr. Oğuztürk, bazı konulardaki pozitif haklara dikkat çekti. Doç. Dr. Oğuztürk, “Kadına yönelik şiddet İtalya’da, ABD’de ve Afrika’da da var. Bizde töre oralarda kıskançlık cinayetleri işleniyor. Erkeğin karşısında zayıf olan kadının korunması gerekiyor. Hak kavramı burada ortaya çıkıyor. Hukuk kadını korur. Hukuk zayıf olanı korumakla mükelleftir” şeklinde konuştu.

Erkek çocukların iyi eğitilmesi gerektiği üzerinde duran Doç. Dr. Oğuztürk, annelerin önce kendilerini sonra evlatlarını iyi eğitmesi gerektiğini anlattı. Doç. Dr. Oğuztürk, “Kocalarınızı da eğiterek bu yolda kararlı adım atmanız lazım. Sorunlu ailelerde evlilik kutsallığını yitiriyor. Bu yüzden koca eşine şiddet uyguluyor” dedi.

“Çocuk Gelinler Konusunda Önlem Alındı”

Türk medeni hukukunda eski medeni kanuna göre evlenme yaşında iyileştirilme yapıldığını da hatırlatan Doç. Dr. Oğuztürk, “Evlenme yaşı önceden 16 iken şimdi olağan yaşı 17 oldu. Çok önemli bir sebep olması halinde de 16 oldu. Her iki cins için evlenme yaşı eşitlendi. Çocuk gelinler konusunda alınan bir önlem. Cinsi ve akli anlamda yaş sınırı medeni kanunumuzda sabitlendi. Evlilik süresince çocuklar üzerinde karar verme hakkı vardı. Eskiden kocaydı birliğin reisi, şimdi ise eşler birliğin lideri oldu” dedi.

”Kadın Eşya Gibi Görülüyor”

Erkek çocukların aile içindeki eğitiminin önemine dikkat çeken Doç. Dr. Oğuztürk, annesi ile ablasının ona hizmet ettiğini belirterek, “Bu yönde yetiştirilen bir çocuk büyüdüğünde karısından da aynısını istiyor. Şiddet gören erkek çocuk evlendiğinde eşine de şiddet uyguluyor. Kadın eşya gibi görülüyor” dedi. Dünyada kadının mülkiyet hakkının yüzde 1 olduğunu da hatırlatan Doç. Dr. Oğuztürk, onun bu hakka değer görülmediğini de kaydetti. Doç. Dr. Oğuztürk, “Utanç verici bir tablo karşımızda. Erkeğe verilen yönetim hakkı aslında onun üzerindeki ailesinin nafakasını tedarik etme, eşinin ve çocuklarının bakımını, üstlenmek zorunda bırakılmasının bir sonucudur. Eğer erkek ailesine bakmak zorundaysa karar verme yetkisi de erkeğe tanınıyordu. Doç. Dr. Oğuztürk, ayrıca Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi’nin kabul edilmesiyle ülkemizde artık kadınların 2002’den sonra evlenmiş olmak kaydıyla, boşanma durumunda edinilen malların 2’ye bölüneceğini söyledi.

Kaynak: İHA