Diz ve Eklem Ağrıları İçin Çözüm Bulundu

AJANS ÜNİVERSİTE

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Demirhan Dıraçoğlu, ürünün kireçlenmeye karşı önemli bir etki gösterdiğini ifade etti.
VSY Biotechnology’den yapılan açıklamada, Ar-Ge merkezindeki yoğun çalışmalar sonucunda insan vücudunda bulunan “sodyum hyaluronat”ın sentetik olarak üretildiği belirtildi. Vücut dokusuyla yüzde 100 uyumlu olduğu vurgulanan sıvının, eklem boşluğuna enjekte edildiği aktarıldı.
Doç. Dr. Demirhan Dıraçoğlu ürünün 3 milyon dalton molekül ağırlığı ve 20-32 miligramlık oranlarıyla kireçlenmeye karşı önemli bir etki gösterdiğini aktardı. Ürünle ilgili olumlu sonuçlar alındığını bildiren Doç. Dr. Dıraçoğlu, “Ayrıca kendi ülkemizin bir ürünü olması, Türkiye’de üretilip dünyaya ihraç edilmesi de bizler için önemli bir konu” değerlendirmesinde bulundu.
Açıklamada görüşlerine yer verilen VSY Biotechnology Üst Yöneticisi Dr. Ercan Varlıbaş, TÜBİTAK ile projelendirilerek geliştirilen ürünün uluslararası CE sertifikasının aldığını ifade ederek, “Ürünün Avrupa’daki ruhsatlandırma süreci de tamamlandı. Vücut dokusuyla tamamen uyumlu olan bu ürünle Türkiye’de ve dünyada diz ve diğer eklem ağrıları çeken hastaların derdine derman olacağız” ifadelerini kullandı.
Kaynak:AA