Dış Haberciler Deneyimlerini Aktardı

AJANS ÜNİVERSİTE- Tuğçe AYÇİN, Hande Nur OCAK

TGC Kültür Sanat Komisyonu’nun düzenlediği etkinliğe Milliyet Gazetesi Dış Haberler yazarı Sami Kohen, TGC Önceki Yönetim Kurulu üyelerinden Zafer Atay ve Sözcü Gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı konuk oldu. Panelin moderatörü Gamze Akdemir’in konuklara teşekkür konuşmasıyla başlayan etkinlikte ilk olarak Sami Kohen söz aldı. “Bizim zamanımızda basında dış haberlere bugüne oranla daha az önem verilirdi” diyen Kohen, İkinci Dünya Savaşı sürecinin yaşanması ve Türkiye’nin içe kapalı bir konumda olmasını bu durumun tarihi sebepleri olarak açıkladı. Dış haberlerin çok önemli bir haber olması halinde diğer haberlerin arasında yer bulabildiğine dikkat çeken Kohen, “Dış haberlere fazla ilgi yoktu” şeklinde konuştu. Kohen, eski dönemlerde haber kaynaklarının da daha farklı olduğuna değinirken, gazetelerin daha az sayfası olduğunu ifade etti. Kendi gazetecilik serüveni hakkında da açıklamalarda bulunan Kohen, Vietnam Savaşı’nı izlemeye gittiği süreci anlattı. Bunun yanı sıra Abdi İpekçi ile çalışmanın da kendisi için büyük bir şans olduğunu kaydeden Kohen, “Haberde objektif olmak çok önemlidir” dedi. Kohen, gazetecilik alanının ruhu ve atılımı olan bir alan olduğunu vurgularken, günümüzde özgün haberciliğin azaldığını sözlerine ekledi.

11

İnternetle Birlikte Ajansların da Rolü Azaldı

Kohen’in ardından söz alan Atay, konuşmasına mesleğe adım attığı süreci değerlendirerek başladı. “Gazeteciliğe 1961 yılında, yazarları arasında Orhan Kemal’in de bulunduğu Son Havadis gazetesinde başladım” diyen Atay, çalıştığı dönemde dış haber servisinin olmadığına değindi. “Dış haber alanında zorlu süreçler yaşadık. Bugünse çok daha rahat koşullar var” diye konuşan Atay, habercilerin haberlerini istedikleri gibi gazeteye verebildiklerini dile getirdi. Atay, kendilerinin döneminde mücadele ederek gazetecilik yapıldığını vurgularken, “İnternetle birlikte ajansların da rolü azaldı” ifadesini kullandı. Çalıştıkları dönemde gazetelerin patronlarının da gazetecilik kökenli olduğunu söyleyen Atay, günümüzde böyle bir durumun olmadığını belirtti.

33

Bugünkü Koşullarımız Eskiye Göre Daha Avantajlı

Sözlerine “Bugün burada böylesine değerli isimlerle bir arada olmak benim için mutluluk verici” diyerek başlayan Gürcanlı, 25 yıldır habercilik yaptığını ifade etti. Gürcanlı, mesleğe Anadolu Ajansı’nda (AA) çeviri yaparak başladığını söylerken, “Eğitimimi dış politika alanında aldığım için muhabirliğim konusunda da dış haberler alanına yönlendirildim” şeklinde konuştu. Bugünkü koşulların eskiye göre daha avantajlı olduğunu aktaran Gürcanlı, yabancı dilin dış habercilik için olmazsa olmaz bir unsur olduğunu vurguladı.

22

4