“Dijitalden Sonra Reklamda Ne Değişti ?” Etkinliği Gerçekleşti

AJANS ÜNİVERSİTE – Oğulcan ÇOKSAYAR

İÜ İletişim Fakültesi’nde Ajans İstanbul İletişim tarafından düzenlenen “Dijitalden Sonra Ne Değişti ?” etkinliği Erdinç Mutlu’nun katılımıyla 6 Nisan’da gerçekleşti. 17 yıldır reklamcılık sektörü içinde bulunan Mutlu, dijital değişimin yalnızca reklamcılıkta değil hayatımızda da büyük etkileri olduğuna değinerek “Konuşmamız değişti, dinlediğimiz değişti, bekleme süremiz değişti, yediğimiz değişti, öğrenme biçimimiz değişti, önceliklerimiz değişti, reklamdan önce hayatımız değişti kardeşim” ifadelerinde bulundu.

Daha sonra, reklamcılığın önemli kurallarından biri olan 30 saniye kuralının dijital ortamda artan rekabet piyasası yüzünden daha kısıtlı sürelere indirildiğinden bahseden Mutlu, yönetmenlerin bu sebepten ötürü teknik değişikliklere gittiğini vurguladı. Dijital değişimin işlerini çok kolaylaştırdığını düşünenlerin aksine, sektörde artan şirket sayısı nedeniyle işlerinin hala zor olduğunu söyleyen Mutlu, “Bu kadar hızlı değişen dünyada aslında yaptığımız işin temeli değişmedi, merak etmeyin burada öğrendiğimiz değerli bilgiler yanmıyor, çöpe gitmiyor” diyerek sözlerine devam etti.

_DSC0141

“Nedir Bu Dijital?”

Mutlu, dijitalin reklam üzerindeki etkilerinden bahsederken “Peki ya dijital? Nedir bu Dijital? Amir Kassaei, kendisi şunu söylemekle ünlü biridir ‘Dijital bir medya değildir o bir alt yapıdır’ ve bu şu anlama geliyor, bu yeni teknoloji bizim yaratıcı dünyamızın çok önemli bir parçası çünkü alt yapısı olmayan yollarda iletişim bir yere kadar gidebilir” ifadelerini kullandı.

_DSC0133

Dijital etkilere nasıl uyum sağlanabileceğini anlatan Mutlu, “Tüketici davranışlarını anlamaya yönelik reklamlar yapacağız, daha entegre iletişim yapacağız, değer ve fark yaratmak için en uygun bağlantıları kovalayacağız, işimizin özü hala fikir bulmak ama artık daha bulaşıcı fikirler bulmak zorundayız. Tek parça reklam ürünü yerine, iletişimi bir deneyimin parçası haline getirdiğimiz, böbürlenen markaların yerini ilham veren markaların aldığı bir dünyada, markaları günümüzün işe yarayan yıldızları yapmalıyız” dedi.

Etkinlik soru cevap kısmının ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

_DSC0146