Dijital Gelecekte Çocuk Hakları Konferansı İstanbul’da Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE- Elçin EREN-Ferhat KORKMAZCAN

BM Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin (ÇHS) kabulünün 25. yıldönümü kutlamalarının bir parçası olan konferans 16 Ekim’de başladı. Konferans, bugüne kadar sağlanan ilerlemeleri yansıtmak, güç durumdaki çocuklar ve ailelerin karşı karşıya oldukları yeni ve sürüp giden sorunlara dikkat çekmek amacını taşıyor. Sözleşme çocuklara yetişkinlerle eşit haklara sahip kişiler olarak yeni bir bakış getiriyordu. Bugün bakıldığında Sözleşme, tüm dünyada çocuklar adına ilerleme sağlanması açısından çok değerli bir adım olduğu kanıtlandı.

UNICEF Türkiye Temsilcisi ve Yetkilisi Lieke Van de Wiel konuya ilişkin şunları söyledi: “Okul ve aile gibi çocukların zamanlarının büyük bölümünde yer aldıkları diğer ortamlar gibi, dijital ortam da kız ve erkek çocukları güçlendirip korumalı, tam potansiyellerini gerçekleştirmelerini sağlamalıdır. Hepimiz için, dijital geleceğin barındırdığı büyük fırsatları tanımamızın ve kendi sorumluluklarımızı üstlenmemizin zamanı gelmiştir.”

 

_DSC0191

UNICEF’in Dijital Çağda Çocukların Hakları başlığını taşıyan yeni küresel raporu açıklandı. Rapor, çevrimiçi ve çevrimdışı dünyaların giderek daha fazla iç içe geçtiği ve değişimin çok hızlı olduğu bir çağda ÇHS’nin yeniden incelenmesi gerekliliğine odaklanıyor. Yayında, Harvard Üniversitesi Berkman İnternet ve Toplum Merkezi Profesörü Urs Gasser’in yeni düşüncelere yol açan bir makalesi de yer almakta. Makalede internetin 25 yılı ile çocuk haklarının yaşama geçirilmesindeki 25 yılı karşılaştırmalı olarak ele alınıyor.
İstanbul’da gerçekleşecek iki günlük konferans UNICEF ile birlikte Ankara, Anadolu, Bilgi, Çukurova, Gazi, Galatasaray, İstanbul, İstanbul Aydın, Kocaeli, Konya, Mersin ve Hacettepe Üniversiteleri’nin İletişim Fakülteleri tarafından ortaklaşa düzenleniyor. Konferansın başlıca sunucularından biri olan Dublin Teknoloji Enstitüsü UNICEF ile beş yıldır süren bir işbirliği içerisinde olup Avrupa ve Orta Asya’daki 12 ülke ve 40 üniversitede habercilik ve çocuk hakları alanında araştırmalar yapıyor.