“Devleti Tahayyül Etmek” Adlı Konferans Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE – Yusuf EREN

 

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda Prof. Mark Neocleous tarafından “Devleti Tahayyül Etmek” üzerine konuştu

 

Konferansta İÜ ve NotaBene Yayınları’nın katkılarıyla Brunel Üniversitesi politik iktisat eleştirisi programında çalışmalarını sürdüren Prof. Mark Neocleous ağırladı. Toplumsal Düzenin İnşaası, Güvenliğin Eleştirisi gibi önemli çalışmalara imza atan Prof. Neocleous bunların yanı sıra Devleti Tahayyül Etmek adlı çalışmalarını anlattı.

Öncelikle kitabını ve figürleri tanıtarak iktidarın bir figüre bağlandığını anlatarak toplumsal ve politik teorilerden bahsetti. Teorileri iktidar imajıyla ele alan Prof. Neocleous, “ devletin siyasi tahayyülü insanların yarattığı en önemli varlık. Barışın ve savaşın temelini devlet oluşturuyor” dedi.

 

Kitabını bölümlere ayırarak bunları devletin eli, bedeni ve devletin zihni gibi isimlendirdiğinden bahseden Prof. Neocleous, “ güvenliğin toplumun üstün kavramları arasında yer almasının devletin varlığına başlandığını ve devletin toplumu kontrol altına almasını ise devletin beyni bölümünde ele alıyorum” diye konuştu.

İktidarın uygulama biçimlerinden bahseden Prof. Neocleous istihbarat ve hükümet için gerekli bilgiler ana başlığında ise istihbarat (casusluk) kamuoyunun kontrol edilmesi için vazgeçilemez bir etken olduğunu söyledi.

 

DSC_0059

 

 

DSC_0050

 

 

DSC_0003

 

 

 

DSC_0035