“Devlet Övünç Madalyası” Töreni Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE- Burcu GÜLER

 

İstanbul Valiliği tarafından Şehitleri Anma Günü dolayısıyla şehit, gazi asker ve polis yakınlarına “Devlet Övünç Madalyası” verildi

 

18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Harbiye’de bulunan Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlendi. Törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, 52. Taktik Zırhlı Alay Komutanlığı Komutanı Albay Mehmet Faruk Şengün, Vali Celalettin Cerrah ile şehit ve gazi yakınları ile polis ve askeri öğrenciler katıldı.

 

Şehit ve gazi, asker ve polis yakınlarına Devlet Övünç Madalyası verildiği törende konuşan Vali Mutlu, aziz şehitleri rahmet ve minnetle andığını belirterek, “Tüm Türkiye olarak şehitlerimize dua ettik. Hakkın rahmetine kavuşmuş olan şehitlerimize dua ve niyazda bulunduk. Edirnekapı’daki şehitliğimizi ziyaret etmek suretiyle, o mübarek vatan toprağına uğurlanmış ve her birinin kabri nur ile dolu olan şehitlerimizin kabri başında üzüntülerimizi, hüznümüzü şehit ailelerimizle paylaştık. Bugün de bu hüznü ve gururu paylaşmak üzere şehit ailelerimizle beraberiz. Hüzünlüyüz çünkü; genç yaşta mübarek vatan topraklarına uğurladığımız aziz şehitlerimizin derin acısını, aileleri ile birlikte yüreğimizde hissediyoruz. Onların acıları elbette aileleri olması itibariyle fefkalade derindir” diye konuştu.

 

Törende Vali Mutlu, 11’i Türk Silahlı Kuvvetleri, 12’si emniyet mensubu olmak üzere toplam 23 şehit ve gazi yakınına plaket verdi. Programın sonunda ise toplu halde hatıra fotoğrafı çektirildi.

(CİHAN)