Derya Sazak, İÜ Öğrencileri ile Buluştu

AJANS ÜNİVERSİTE – Alparslan ÇAKIR 

FOTOĞRAF: Efe SÖNMEZ

İÜ İletişim Fakültesi Amfi A’da 14.00’te başlayan seminerde, en son görevinin Milliyet gazetesi genel yayın yönetmenliği olduğunu söyleyen Sazak, görevinden Taksim Gezi Parkı olaylarından sonra ayrıldığını söyledi. 1975 yılının sonlarında Ankara’da Ulus gazetesinde 4 yıl muhabir olarak çalıştığını belirten Sazak, buradan Anka Ajansı’na geçtiğini anlattı. Güneş gazetesinde daha sonra çalıştığını söyleyen Sazak, 1983’te Milliye’te, 1986’da Milliyet gazetesi Ankara Büro Şefi olarak 6 yıl, Ankara temsilcisi olarak 2 yıl çalıştığını hatırlattı. 1995’te Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olarak 3 yıl çalıştıktan sonra 1998’de 14 yıl boyunca köşe yazarlığı ve röportaj muhabirliği ve benzeri işler yaptığından söz etti.

 

DSC_0100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Kitap Ayrı Bir Disiplin”

Milliyet gazetesinin, 2012 sonbaharında Mehmet Ali Karacan ve Erdoğan Demirören’in eline geçmesinden sonra Milliyet’in Genel Yayın Yönetmenliğine getirildiğine değinen Sazak, bu görevinin dokuz ay sürdüğünü ve Gezi olayları sonucunda son bulduğunu dile getirdi. O dönemi içeren bir kitap hazırladığını söyleyen deneyimli gazeteci, “Başlığın sahibi ben değilim, Erdoğan” şeklinde konuştu. İmralı Tutanakları, Taksim Gezi Parkı Olayları ve 17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nu anlattığı “Batsın Böyle Gazetecilik” isimli kitabını tanıtan Sazak, “Kitabı 2 buçuk ayda 20’ye yakın üniversite öğrencisinin görüşlerini de dikkate alarak yazdım. Hepsi birebir yaşanan ve doğru olaylar. Pek çok köşe yazısı yazdım ama kitap ayrı bir disiplin” dedi.

“Ara Vermeden Çalıştım”

George Orwell’in “1984” adlı kitabının bugünleri çok iyi yansıttığına işaret eden Sazak, “Bu benim aldığım ilk üniversite daveti” dedi. Muhabirlerin, editörlerin toplumun geneline göre daha yüksek almasının normal olduğunu vurguladı. Kimi zaman cumartesi ve pazar günleri, kimi zamansa 7 gün, 24 saat çalıştığını sözlerine ekledi.

“Medyaya Düşman Olmayın”

Öğrencilere iyi yetişip ısrarla medyada yer bulmaya çalışmalarını tavsiye eden Sazak, “Medyanın içinde yer alıp medyaya düşman olmayın. Staj imkanlarını araştırın, gazetecileri üniversitenize çağırın” diyerek sözlerini noktaladı.

 

DSC_0073

 

 

DSC_0078