Derviş Zaim, İÜWEBTV’nin Yeni Programı Medya Söyleşileri Programında

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Bulut Karbadağ’ın sunduğu Medya Söyleşileri programının ilk bölümüne Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimen, Gölgeler ve Suretler, Rüya gibi filmlerin yönetmeni Derviş Zaim konuk oldu. Tıp okuması beklenirken işletme bölümünü okuyan ve daha sonra sinemaya yönelen Zaim, sinemaya ilgisinin nasıl başladığını anlattı. Her dönem farklı motivasyonları olduğunu söyleyen Zaim, film yapmaya iten sebeplerin kendini ifade etmek, başkalarıyla konuşmak, kendisiyle konuşmak olduğunu söyledi.

Tabutta Rövaşata Gerilla Tarzı Çekildi

Zaim, “İnsan sürekli gelişir, değişir. Farklı yerlere doğru gidebilme potansiyelini barındırır. Bende de böyle oldu. Hayatımız uzun bir yolculuk, değişik durakları var. Bazen şanslı oluyoruz bu durakları tadıyoruz bazen tadamıyoruz” dedi.

İlk filmi olan ve destek almadan kendi imkânlarıyla çektiği Tabutta Rövaşata’nın ortaya çıkış sürecini anlatan Zaim, “İngiltere’de master yapıp Türkiye’ye geldikten sonra bir film yapabilmenin tek koşulunun kendi olanaklarını kendinin oluşturması diye gördüm. O yüzden Tabutta Rövaşata’nın senaryosunu yazıp gerilla tarzıyla filmi üretmeye başladım. Gerilla tarzıyla üretim tarzı her zaman zordur. Kartopu gibi yardımlar büyüdü sonra film üretilebildi” dedi.

Adsız

Filmlerinde geleneksel ve kültürel ögelere yer veren Zaim, bunun zengin ve farklı bir kültürde yaşamış olmanın verdiği bir görev olduğunu, daha önce dokunulmamış yerlere dokunmak isteğini belirtti. Zaim, ayrıca son filmi Rüya’da yaptığı “değişerek devam etmek ve devam ederek değişmek” düşüncesine açıklık getirdi.

Programda sinema öğrencilere tavsiyelerde bulunan Zaim, öğrencilerin cesur olmalarını, teori ile pratiği bir arada götürmelerini, pratiğin ve teorinin tuzaklarına düşmemelerini önerdi.

Medya Söyleşileri’nin bu bölümünde şu isimler görev aldı: Büşra Uygun, Şebnem Gülduman (Kamera), İrem Arslan (Jenerik), Türkay Ünlü (Kurgu).

Medya Söyleşileri’nin birinci bölümünü linke tıklayarak izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=bljp160PgGc