“Dengeli ve Doğal Beslenme Sporcular İçin Önemli”

AJANS ÜNİVERSİTE- Betül BAL, Kasım BALTACI

Temel beslenme ve vücudun protein ihtiyacı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Gökhan Metin, “Spor yapan bir birey yaptığı sporun tipi, süresi ve sıklığı doğrultusunda, düzenli fiziksel aktivite yapmayan birine oranla daha çok protein alımına ihtiyaç duymaktadır” dedi. Bu ihtiyaç doğrultusunda alınan protein takviyelerinin kişinin yüksek dozlarda antrenman yaptığı zamanlarda eksiğini yerine koymak açısından faydalı olabileceğinin bilindiğini belirten Prof. Dr. Metin, “Ancak bu takviyeler normal gıdasını alan, dengeli beslenen kişilere bizim önerdiğimiz bir beslenme şekli değil” ifadelerini kullandı.

IMG_7791

Takviye gıdaların çok çeşitli olabileceğine değinen Prof. Dr. Metin, “Takviye gıda olarak protein tozları var. Bunun yanı sıra, daha seçici olarak bu proteinlerin alt ürünleri olan aminoasitler, yağ yakıcı olan L’karnitin dediğimiz maddeler ve hızlı enerji vermesi için kullanılan kreatin var. Onun dışında her türlü vitamin ve minerali birlikte veya ayrı ayrı içeren farmakolojik ürünler ve ayrıca bunları içerdiği bilinen farklı bitkisel konsantreler mevcut. Bunlar şurup, hap ve toz ve enjektabl formunda olabiliyorlar” dedi.

Yaptığı spora göre kişinin protein ihtiyacının değiştiği yönünde konuşan Prof. Dr. Gökhan Metin, “Örneğin, kas kuvvetine dayalı spor yapan bir kişinin daha fazla proteine ihtiyacı vardır. Protein ihtiyacını karşılamak için bireyin yeterli miktarda kırmızı ve beyaz et, süt, yumurta ve bitkisel proteinler içeren baklagiller tüketmesi gerekir” dedi.
Günümüzde protein tozlarının kullanımının bu kadar yaygın olmasının en önemli nedenlerinden birinin bu ürünleri pazarlamak adına kullanılan teknikler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Metin, özellikle güzel ve formda bir vücuda sahip kişilerin gösterildiği reklamların bu ürünleri satmak amacıyla kullanıldığını kaydetti.

Protein tozlarının hiç şüphesiz zararları olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Metin, “Bu ürünler çok masum gösterilmekle beraber, proteinlerle ilgili bütün metabolik düzenlemelerin vücudumuzda böbrekler ve karaciğer tarafından yapıldığını düşünürsek, yüksek yoğunlukta takviye gıdalar kullanmak böbrekler için ciddi bir tehdit” diyerek bu durumun en riskli taraflarından birinin de bu tip takviye gıdalardan bazılarının doping maddeleri ile karışık olma ihtimali olduğunu belirtti.
Günlük beslenmede ve hangi sporda ne oranda proteine ihtiyaç duyulduğunu rakamlarla açıklayan Prof. Dr. Metin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kişi ne kadar protein alırsa alsın kas geliştirmeye yönelik direnç egzersizlerini yeterli yapmadığı sürece istediği sonuca ulaşamaz.”

IMG_7815

Konuşmasında bireylerin beslenme davranışlarının kişisel ve yöresel alışkanlıklara, sosyo-ekonomik düzeye bağlı olarak değiştiğini ve geliştiğini belirten Prof. Dr. Metin sözlerini “Sporcular sağlıklı ve dengeli beslenmeli ve çok kısa sürede kilo alıp vermeyi hedeflememelidir. Çünkü bu durum onların sportif performanslarını olumsuz yönde etkileyebilir” şeklinde tamamladı.

Sporcuların Gözünden Protein Tozları

İstanbul Üniversitesi Amerikan Futbol Takımı ‘İstanbulls’un Antrenörü Eren Emrah Yıldırım özellikle ağır spor yapılan dönemlerde artan protein ihtiyacını karşılamak için takviye gıda kullanımına sıcak baktığını dile getirdi. Protein kullanımının yoğun olmadığı bir dönemde ise takviye gıda almanın faydası olmadığını aksine vücudu yorduğunu düşündüğünü belirtti. Doping konusunda ise net bir fikrinin olmadığını ancak özellikle protein tozlarının doping etkisi yaratmadığını ifade etti.

IMG_4885

İÜ Amerikan Futbol Takımı oyuncusu İÜ Edebiyat Fakültesi Almanca Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencisi ve aynı zamanda da fitness eğitmeni Sami Can, günlük protein ihtiyacını sadece beslenmeyle karşılayamadığı için takviye gıda kullandığını söyledi. Ayrıca sporcuların bile çok önemli bir kısmının günlük protein ihtiyacını günümüz şartlarında alamadığını ve bu nedenle de onların da takviye gıda almaları gerektiğine vurgu yaptı. Bugüne kadar kiloya göre alınması gereken protein miktarından fazlasını almadığı için de hiçbir yan etkisini görmediğini sözlerine ekledi.

11026204_341923269346573_4868023255556104034_o

İÜ Amerikan Futbol Takımı oyuncusu ve İÜ Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Lojistik Bölümü öğrencisi Berkay Ogan ise protein tozunun cildinde sivilcelenme dışında herhangi bir yan etkisini görmediğini kaydetti.