Demir Ali Çelik ve Tuğçe Açıkgöz ile Diksiyon Atölyesi Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Yağmur Ceren KURAL

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda öğrencilerin yoğun ilgisiyle  gerçekleştirilen atölye çalışması Tuğçe Açıkgöz ve Demir Ali Çelik’in kendilerini tanıtmasıyla başladı. Radyo programcısı, seslendirme sanatçısı, hitabet, etkili ve güzel konuşma eğitmeni olduğunu söyleyen Açıkgöz, diksiyonda ilk amacımızın nefesi doğru kullanabilmek olduğunu belirtti. Doğru nefesi tanımlayan Açıkgöz, “Doğru nefes dediğimiz şey derin nefes aldığımızda göğüslerin şişmemesidir. Bu yarım nefes olur. Burnumuzdan nefes almalıyız” dedi.

_DSC0127

Diyafram nefesinin heyecanı yenmemizi sağladığını ifade eden Açıkgöz, “Diyafram nefesi uzun süre konuşmamızı sağlar. Diyafram dediğimiz şey kastır. Bu kasın gelişmesi gerekir. Bir insan günde yaklaşık 22 bin nefes alır. Bu nefes sayısını düşürmek gereklidir” şeklinde konuşarak diyafram nefesini en iyi bebeklerin aldığını kaydetti.

Sonrasında söz alan Çelik kendinden bahsederek radyo programcısı, kral dijital radyolar sorumlusu ve tv8 kurumsal sesi olduğunu ifade etti. Ciğerimizin üç katmanı olduğunu vurgulayan Çelik, doğru nefeste diyaframın öne doğru gelmesi gerektiğine dikkat çekti.

_DSC0133

Atölyede ses ve nefes egzersizleri yapılarak bazı kelimelerin ve tekerlemelerin okunuşlarına değinildi ve atölyenin ilk günü sona erdi. Atölye 13-15 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

_DSC0131-cropjj