Darülbedayi 100 Yaşında

AJANS ÜNİVERSİTE- Ahmet Çağatay BAYRAKTAR

İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu ve Tiyatro Sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm ile gerçekleştirilen etkinlik boyunca Şehir Tiyatroları’nın tarihsel gelişimi üzerine konuşuldu. 77 yıllık sanat hayatından anılar paylaşan Tözüm, Muhsin Ertuğrul zamanındaki Darülbedayi’nin tüm imkânsızlıklara rağmen büyük işler başardığını belirtti.

Tiyatrolara sahip çıkılması gerektiğini belirten Yazıcıoğlu, genel sanat yönetmenliğini devraldığı dönem boyunca Şehir Tiyatroları’nın doluluk oranının yüzde 98’e ulaştığını söyledi. Yazıcıoğlu ayrıca Şehir Tiyatroları’nın geçmişten günümüze sanatı geliştiren bir okul olduğunun altını çizerek Şehir Tiyatroları kapsamında tiyatro sanatçısı olmak isteyen gençler için bir tiyatro okulu kurulacağını söyledi. Kurulacak okulun sınavla öğrenci alımı yapacağını aktaran Yazıcıoğlu, okulun ücretsiz olacağını ve Şehir Tiyatroları’nın oyuncularının eğitim vereceğini belirtti.

Sohbet sonunda Şehir Tiyatroları’nın genç tiyatrocuları Lüküs Hayat’tan Damdaki Kemancı’ya kadar birçok tiyatro eserinden parça seslendirdi.

indir

 

Fotoğraf Kaynak: ibb.gov.tr