Dağıstanlı: “Milli Çıkar Gazeteci İçin Öncelik Olmamalı”

AJANS ÜNİVERSİTE – Duygu ÜNAL
FOTOĞRAF – Hamza AKTAY
Gazetecilik ve tarafsızlık ilişkisini anlatan Dağıstanlı, Türkiye ve dünya basınını örneklerle değerlendirdi

 

“5Ne 1Kim” kitabının yazarı tecrübeli gazeteci Mustafa Alp Dağıstanlı, İÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü öğrencileriyle  “Gazetecilik Kimliği ve Fikir Özgürlüğü” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi

 

Türkiye’de yapılan gazeteciliği eleştiren Dağıstanlı: “Ana akım medya her yerde aşağı yukarı aynı ama bir New York Times’da (NYT) bir haber okuduğunuzda hangi tarafta olursanız olun olayın ne olduğunu anlayabiliyorsunuz” dedi. Dağıstanlı, gazeteciliğin asıl işinin olayı herkesin anlayabileceği şekilde yazmak olduğunun altını çizdi.

 

DSC_0048

 

 

“Ana Akım Medya İkiye Bölünmüş Durumda”

 

Dağıstanlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Neyin doğru olduğunu tartışmıyorum ama herkes kendi meşrebine göre başlık atıp altını dolduruyor. Ana akım ortak zeminimiz ve o ortak zemin ikiye bölünmüş durumda. Medya, medyum sözcüğünden gelir; aracı demektir. Olanları hep ve sadece istatistik olarak bilmek problemdir.”

 

Gazetecilerin her haberinde tarafsız kalamayacağına vurgu yapan Dağıstanlı, milli çıkarların iktidara göre değiştiğini savundu. “Milli çıkar gazetecinin umurunda olmamalı” diyen tecrübeli gazeteci, gazeteciliğin temel bileşeninin kelimeler olduğunu kaydetti.