DAAD Almanya Bursları Tanıtım Konferansı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Safiye ALTINKUM

İÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlik İÜ Edebiyat Fakültesi DAAD Okutmanı Dr. Yasemin Dayıoğlu Yücel’in konuşmasıyla başladı. Okutman Dr. Yücel, öğrencilerin DAAD Almanya bursları ile ilgili kendisinden bilgi alabileceğini söyledi. Yücel’in ardından DAAD İstanbul danışma merkezi eğitim danışmanı Murat Kemaloğlu, katılımcıları Almanya’da alınabilecek yükseköğrenim bursları üzerine bilgilendirdi.

_DSC0519

Almanya merkezli bir kurum olan DAAD’nin başarıyı ödüllendirmek (Burs), uluslararasılaşma ve bilimsel çalışmalara destek olmak üzere 3 ana misyona sahip olduğundan söz eden Kemaloğlu, kurumun amaçları arasında uluslararası akademik iş birliklerini teşvik etmek, Almanca’nın yaygınlaşması ve Alman kültürünün yaygınlaştırılması gibi amaçları olduğunu söyledi.

_DSC0524

Kemaloğlu, Almanya’nın genel olarak bilim ve araştırma ülkesi olduğundan, aynı zamanda federal bir ülke olan Almanya’da eyaletlerin bilimsel çalışmalara ve üniversitelere ciddi kaynaklar ayırdığından söz ederek akademik hayatının geri kalanını Almanya’da sürdürmek isteyenlerin bu kaynaklardan yararlanma fırsatı bulabileceklerinden bahsetti. Kemaloğlu, Almanya’da alınabilecek eğitimler için “Almanya’da üniversitelerin ülkeye orantılı şekilde dağılımı ve ülkede 400’ün üzerinde üniversite olması geniş bir yelpazede eğitime olanak sağlıyor” dedi.

56 danışma merkezi ve 15 dış temsilciliği olan DAAD’nin İstanbul ve Ankara’da 2 danışma merkezi bulunuyor. Türk Eğitim Vakfı ile ortak olarak her yıl 40 kişiye yüksek lisans bursu hakkı tanınıyor. DAAD Türkiye temsilciliklerinde Almanya’ya gitmek ve eğitim almak isteyenler için ücretsiz bilgilendirme yapılıyor. Kurumun ofislerinden randevu ile de detaylı bilgi almak mümkün.