Cumhurbaşkanı Erdoğan İÜ’de İftar Programına Katıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

İftara Emine Erdoğan ile katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı ve İlahiyat Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mürteza Bedir karşıladı. İftara İstanbul Valisi Vasip Şahin, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Acar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altıok, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan öğretim üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. İftardan önce Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

iftar (9)

İstanbul Üniversitesi Projelerini Cumhurbaşkanına Anlattı

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, iftar programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İstanbul Üniversitesi’ndeki bilimsel ve akademik gelişmeleri aktardı. İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Merkez Bina Restorasyonu, bilimsel projeler, üniversite-sanayi ortaklığı, TÜBİTAK projeleri hakkında da Cumhurbaşkanına bilgi verdi.

iftar (1)

İÜ İlahiyat Fakültesi Önemli Bir Geleneğin Temsilcisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan iftar programındaki konuşmasında gündemdeki konulara değinirken İstanbul Üniversitesi’nin Türk yükseköğrenimindeki yerine de vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan İÜ İlahiyat Fakültesi’nin aslında çok önemli bir geleneğin temsilcisi olması hasebiyle gönüllerde özel bir yere sahip olduğunu, 2. Abdülhamit tarafından kurulmuş olmasının çok değerli ve anlamlı olduğunu anlattı.

Okulun Cumhuriyet döneminde de uzun süre tek dini ihtisas merkezi olarak faaliyet göstermesini anlamlı bulduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1933’te diğer dini eğitim kurumlarıyla birlikte kapatılan okulun yaklaşık 60 yıl sonra 1992’de yeniden ihya edildiğini, bugünkü hüviyetini kazanmasının ise ancak 2007’de mümkün olabildiğini belirtti.

iftar (32)

iftar (71)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 140 kişilik öğretim kadrosu, 5 bin lisans ve lisansüstü öğrencisiyle faaliyetini yürüten ilahiyat fakültesinin ihyasında emeği geçenlere şükranlarını sunarak, Fatih’te kurulması planlanan yeni külliyeyle ilgili çalışmaların süratle neticelenmesinden de memnuniyet duyacağını ifade etti.
Erdoğan, hizmet mücadelesinin itici gücünün eğitim olduğunu dile getirerek, imam hatip liseleri ile ilahiyat fakültelerinde ciddi öğretmen ve öğretim üyesi açığı bulunduğuna dikkati çekti.

iftar (44)

iftar (60)

İÜ İlahiyat Fakültesi’nin hızla kendi alanında bir marka olma yolunda ilerlediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu fakültede hoca ve öğrenci olarak bulunanlardan eğitim davasına çok ciddi katkı vermelerini beklediğini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak çini tablo, Prof. Dr. Murtaza Bedir de hat hediye etti.

iftar (62)

iftar (61)

iftar (70)

Haber: Tuğba APAYDIN
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü