Contemporary Istanbul ile Şehir Sanata Doydu

AJANS ÜNİVERSİTE-Merve REİSOĞLU

Modern sanatın en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary Istanbul, Akbank’ın ana sponsorluğu ve Ferko’nun katkılarıyla 12-15 Kasım tarihleri arasında Lütfü Kırdar ve İstanbul Kongre merkezlerinde yapıldı. Sanat fuarına, 24 ülkeden 102 galeri ve 700’den fazla sanatçı katıldı.

Contemporary Istanbul’un içerisinde; yeni medya sanatının nabzının tutulduğu Plugin, çağdaş İran sanatı örneklerinin sergilendiği Contemporary Tehran ile Uzakdoğu’nun özgün ve çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı Australia China Art Foundation bulundu. Birbirinden özgün ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan eserlerin bulunduğu sergi toplumun her kesiminden sanatseverlerin ilgisini çekmeyi başardı.

Sergideki heykellerin gerçekçiliği ve hazırlanma aşamasındaki detaya verilen önem dikkat çekti. Özellikle Carole Feurmann’ın eserleri sanatseverlerden tam not alırken, Bahadır Baruter’in Mukadderat serisi ise oldukça büyük bir ilgi topladı.

Bahadır Baruter, yaşamsallıklarını fetüs halinde ya da doğumdan sonra yitirmiş bedenleri hapsedilmiş formlar halinde heykelleştiriyor. Heykelleri dini bir ritüelin parçası gibi yalvaran formda yaratıyor. Sanatçı, çalışmalarını 2 yıl gibi bir sürede ortaya çıkarttığını ve ilk kez Contemporary İstanbul’da sergilendiğini kaydetti.

“Heykellerim aracılığıyla, sanat ve hayat ile ilgili hislerimi insanlara aktarıyorum. Sanatım, kişisel hisleri ön plana çıkartarak insanı merkeze koyar. Benim için hisleri sözlü ifade etmekten ziyade sanatla ifade etmek daha kolaydır. Heykellerimde insanları taklit edip sınırları aştım ve bu şekilde heykellerimi çok güçlü semboller haline getirdim.” diyen Carole Feurmann, heykellerinde gösterdiği detaycı tutumu da kusursuzluğunun en önemli göstergesi olarak ifade etti.

Sergideki bronz heykeller de en az Feurmann’ın eserleri kadar dikkat çekiciydi. Farklı algılara göre değişken görüşleri ortaya çıkartan bu eserler, hayal gücünü ve hayal gücü matematiğini gözler önüne serdi.

Her yıl gerçekleştirilen bu etkinlikle sanat eserlerini yakından inceleme fırsatı bulabilir, sergi bünyesinde gerçekleştirilen sanat toplantılarına da katılabilirsiniz.