Coimbra Konferansı’nda Üçüncü Gün Sona Erdi

AJANS ÜNİVERSİTE – Ege ÖZTOKAT , Erhan ERKİP

Dünyadaki birçok üniversitenin temsilcilerinin Coimbra Group işbirliğiyle bir araya geldiği konferans bu yıl İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleşiyor. Konferansın üçüncü gününde saat 09.00’da başlayan sempozyum açılışında İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Groningen Üniversitesi Rektörü Elmer Sterken konuştu.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Ak ve Groningen Üniversitesi Rektörü Sterken, Coimbra Group’a çalışmaları için teşekkür konuşmalarını sundu.

1
İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak
2
Groningen Üniversitesi Rektörü Elmer Sterken

   

Açılışın ardından İÜ Eski Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet yetenek gelişimi ve insan kaynaklarında araştırmacı yetiştirme konusu üzerine konuşmasını yaptı.

3
İÜ Eski Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet

Coimbra Group (CG) üyesi üniversitelerden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşen Genel Kurul Toplantısı ise saat 14.30’da başladı. Groningen Üniversitesi Rektörü ve CG Onursal Başkanı Sterken katılımcıların ilk iki günde gerçekleştirdikleri performans ve ilerleme için teşekkür ederek oturumu başlattı.

A
CG Yönetim Kurulu Başkanı Doroth Kelly CG

Granada Üniversitesi’nden CG Yönetim Kurulu Başkanı Doroth Kelly CG’nin kurumsal işleyişinden ve toplantılarda alınan kararlardan bahsetti. Raporları ve alınan kararları açıklayan Kelly, grubun yeni önceliklerini araştırma, eğitim ve ilerleme olan anahtar odak noktaları altında değerlendirdi. CG’nin gücüne inandığını vurgulayan Kelly, “Değişimleri misyonumuz çerçevesinde oturtmalıyız. Misyonumuz 2012’de yenilendi ve hala uyum sağlama aşamasındayız” dedi.

Önceki günlerde komitelerin verdiği kararlar Onursal Başkan Sterken ve Yönetim Kurulu Başkanı Kelly ile grup üye üniversitelerinden akademisyenlerin öneri ve görüşleri eşliğinde tartışıldı. Toplantılarda ilginç tartışmalar olduğu, güzel ve yararlı katılımların yapıldığı ve Coimbra Group’un işleyişi hakkında kararlara varıldığı belirtildi.

Üçüncü günün sonunda ise yoğun bir katılımla İÜ Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda yurt dışından gelen üniversite temsilcilerine konser verildi. Konserde müzik grubu Big Band, Türk Müziği Performans Grubu ve  Türk Halk Müziği Performans Grubu katılımcılara müzik ziyafeti sundu.