Çocuklar Film Çekiyor

AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN

İÜ İletişim Fakültesi’nde düzenlenen, 5 gün boyunca İletişim Fakültesi’nin çeşitli yerlerinde çocukların hem kamera önünde hem de kamera arkasında görev aldığı eğitimi gerçekleştiren İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Sim eğitim hakkında değerlendirmede bulundu.

Projenin başlangıcında, Çocuk Üniversitesi’nin kendisini arayıp orta okul ve lise düzeyindeki çocuklar için bir eğitim teklif ettiğini söyleyen Doç. Dr. Sim,çocuklarla sinema eğitimi ve bir film çekimi gerçekleştirilebilir diye düşündüğünü ifade etti.

Bu proje de özellikle kamera arkasında ne olduğunu bir dizi ve ya bir filmin ne gibi aşamalardan geçtiğini çocuklara aktarmayı hedeflediklerini dile getiren Doç. Dr. Sim, “Çocuklar senaryo aşamasından beyaz perdeye kadar ki bir filmin öyküsünde aktif bir şekilde yer alırken eğlenerek sinema öğrendiler” dedi.

Çocukların seyrettikleri filmlerin nasıl bir çalışma temposuyla, ne gibi yöntemler kullanılarak seyirci karşınına hazır hale getirildiğini; yönetmenlikten, senaryoya ,kurgu,dan kamera açılarına kadar tüm yapım aşamasının çocuklara öğretilmeye çalışıldığını da aktardı Doç. Dr. Sim.

DSC_0019

“Çocuklar Filmin Yapım Aşaması Hakkında Çok Şey Öğrendi”

Çocukların eğitim sayesinde filmin yapım aşamasıyla ilgili çoğu insanın bilmediği konulara hakim olduğunu aktaran Doç. Dr. Sim,sözlerine şöyle devam etti “Çocuklar da çok zeki çocuklar ve konu ile çok ilgililer ve çok şey öğrendiler.Erken yaşlarda bu kadar sinema bilgisi ve kamera arkası bilgisi ile tanışması çocuklar için hem büyük bir kazanç hem de büyük bir şans ”

“Bir Film Çekiminin Zorluklarını Da Öğrendiler”

Doç. Dr. Sim, “Çocuklar, bir sahnenin tekrar tekrar defalarca çekildiğini, bir plan için çok çaba gösterildiğini oyunculuğun o kadar da kolay olmadığını da çok iyi kavradılar.Film çekmenin o kadar hafife alınamayacak bir iş olmadığını da kavrayan çocuklar bir film çekiminin zorluklarını da öğrendiler” dedi.

“Faydalı Bir Proje Oldu”

Çocukların öğrenebilecekleri maksimum bilgi ile eğitimlerini tamamladıklarını söyleyen Doç. Dr. Sim, “Öğrenciler öğrendikleri şeylerle büyük oranda tatmin oldular. Ben de bu film projesinin sahibi ve yürütücüsü olarak gerçekten de iyi bir çalışma yürüttüğümüzü düşünüyorum. Herkes için faydalı bir proje oldu. Çocukların memnuniyeti de bizi ayrıca çok mutlu etti” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Sim, projenin iyi hazırlandığını ve iyi sunulduğunu çocukların da tatillerini zehre çevirmeden zevk alarak, oynayarak, eğlenerek birlikte güzel bir çalışma temposu içinde önemli bir alan olan film yapımında çok önemli bilgiler edindiklerini sözlerine ekledi.