Çocuklar 23 Nisan’ı İstanbul Üniversitesi’nde Kutladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Safiye ALTINKUM

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak amacıyla İÜ Çocuk Üniversitesi tarafından düzenlenen etkinlik İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Çocuk Üniversitesi Müdürü Prof. Dr. Yaşar Bülbül’ün katılımları ile gerçekleştirildi.

Festivalde Leonardo Da Vinci, Aziz Sancar, Madam Curie, Einstein, Osman Hamdi Bey gibi ünlü isimlerin canlı heykel çalışmalarından, insansız hava aracı gösterilerine, teleskopla gökyüzü etkinliğinden, küçük Hezarfenlerin uçuş eğlencelerine ve İÜ arabalarının sürüş gösterilerine kadar birçok eğlenceli etkinlik, sokak çalgılıcıları ve bunların dışında bilim stantları yer aldı. Çocuklar eğlenirken aynı zamanda ünlü isimlerin canlı heykelleriyle ve müzisyenlerle fotoğraf çektirme fırsatı buldular. Çocukların yoğun ilgi gösterdiği etkinliklerin başında İÜ süper arabaları vardı. İÜ yarış ekibi Socrat’ın güneş enerjisiyle çalışan aracı ile İÜ hidroist ekibi tarafından geliştirilen ve hidrojen enerjisi ile çalışan aracına çocuklar tarafından ilgi oldukça fazlaydı. Eğlenceli aktiviteler kısmında ise karaoke, şiir okuma gibi aktivitelerin dışında 8-14 yaş arasındaki küçük Hezarfenler, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçmasından tam 384 yıl sonra bu kez Beyazıt Kampüsü’nde uçtular. 4 metre yüksekliğindeki konstrüksiyon üzerine askı bağlantı sistemi kurularak Hezarfen’in kanatlı uçuş makinesinin modellendiği aktiviteye çocuklar tarafından katılım yüksek oldu.

2 gün süren etkinliklerde bilim ve sanat üzerine eğlenceli ve öğretici aktivitelerle çocuklar, 23 Nisan’ın tadını çıkarırken Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladılar.