Çocuk Koruma Gönüllüleri” Zeytinburnu’nda

AJANS ÜNİVERSİTE

İstanbul Valiliği, Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen proje kapsamında çocukla ilişkili tüm kamu çalışanlarının eğitilmesi planlanıyor.
Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen proje kapsamında, ilçe genelinde çocukla temas eden meslek gruplarından; rehber öğretmenler, okul yöneticileri, din görevlileri ve aile hekimleri eğitime tabii tutulacak. Verilen eğitimlerde çocukların istismar edildiğinin anlaşılması başta olmak üzere birçok eğitim konusuna değinilecek.

“Amacımız Çocuklarımızın Güvende Olmasını Sağlamak”
Çocuk istismarlarının önüne geçmek amacıyla yapılan çalışmaların bu yıl 2’ncisi düzenlediklerini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Çocuklarımızın güvende olmasını sağlamak açısından istismarın önüne geçilmesi açısından bu konuda bir farkındalık oluşturabilmek amacıyla, okullarda, imamlar, müezzinler ve yine halk sağlığı desteğiyle birlikte hekimlerimizle birlikte bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu birimlerde çalışan uzmanların bu konuda daha farkındalık oluşturabilmek amacıyla 4 süreyle devam edecek bir eğitim çalışması gerçekleştiriyoruz” dedi.

Zeytinburnu bölgesinde yapılan bir pilot çalışma olduğunu vurgulayan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Oral, “Proje kapsamında, bu bölgede çalışan bütün kamu görevlilerini çocukların sağlık ve esenlik içerisinde gelişip büyümeleri için gereken tedbirlerin alınması noktalarında eğitiliyorlar. Bu eğitiminde belirli aşamaları var. Şu anda eğitimin ikinci aşamasındayız zaten. Bu aşamalar boyunca din görevlileri, rehber öğretmenler, aile hekimleri ve bütün kurumlar eğitiliyorlar. Aslında hedefimiz bu bölgeyi çocuklar için güvenli bir bölge haline getirmek” şeklinde konuştu.
Çocukların rahat ve güvenli ortamda yaşamasını sağlamayı hedefleyen proje eğitimleri 4 gün boyunca Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam edecek.

KAYNAK: İHA