CNR Kitap Fuarı Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Betül USTA

 

CNR EXPO fuar merkezinde düzenlenen kitap fuarı 1 Mart Cumartesi günü kapılarını ziyaretçilerine açtı. Katılımın düşük olduğu fuar 9 Mart’a kadar sürecek.

Yeşilköy’de bulunan CNR Expo fuar merkezi yıllar sonra yeniden bir kitap fuarına ev sahipliği yapıyor. 150 yayınevi 250 markanın katıldığı fuar, 2 ve 4’üncü salonlarda gerçekleştiriliyor. Teması “Sosyal medya ve çocuk” olarak belirlenen fuar, sosyal medya çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Twitter ve Instagram üzerinden “Bu hangi kitap?” başlıklarıyla okullar için yarışmalar düzenleniyor. 2. Salonu sınavlara hazırlık kitaplarına, 4. Salonu diğer yayınlara ayrılan fuarda sahaflar köşesi de bulunuyor. 10’a yakın sahafın katıldığı fuarda eski dergiler, plaklar ve kitaplar dikkat çekiyor.

 

IMG_1121

Tanıtımın Yetersizliği Katılımcıyı Vurdu

Çeşitli yarışma, imza günleri, söyleşi, konferans, panel ve forumlara ev sahipliği yapan fuara katılımın az olması dikkat çekti. İlk hafta sonunu geride bırakmasına rağmen ziyaretçi sayılarının az olması katılımcıların ve  yayınevlerinin şikâyet etmesine neden oldu.  Martı Yayınları satış temsilcisi Nazlı Saltan, katılım çok düşük olduğunu, bunun nedeninin ise tanıtım çalışmalarının yetersizliğinden  kaynaklandığını vurguladı. “ Hiçbir yerde reklamının yapılmaması sonucu fuardan kimsenin haberi olmadı. Bazı okullarda tanıtım yapılsa da bu da sınırlı bir çalışma olarak kaldı” diyerek sözlerini noktaladı.

Ntv Yayınlarından satış temsilcisi Kemal Aydoğan da aynı soruna dikkat çekip “ Bir kitap fuarı yıllardır CNR’da düzenlenmiyordu. Şimdi fuarın unutulması ve tanıtımındaki eksiklikler yüzünden ziyaretçi sayısı çok az oldu” dedi. Gelecek hafta sonundan daha umutlu olduklarını belirten Aydoğan “Eğer fuar yöneticileri biraz daha tanıtıma özen gösterirse önümüzdeki günlerde daha fazla ziyaretçi gelmesini bekliyoruz” diye konuştu.

 

IMG_1128

Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Ayşe Kulin, Cem Mumcu, Doğan Yurdakul, Ediz Hun, Erdal Sarızeybek, Prof.Dr.İlber Ortaylı, İpek Ongun, İskender Pala, Prof.Dr.Mim Kemal Öke,  Yalvaç Ural gibi pek çok ünlü ismin de imza günleri ve söyleşiler için katılacağı etkinlik 9 Mart’ta son bulacak. Girişin ve otoparkın ücretsiz olduğu fuar 10.00 – 19.00 saatleri arasında açık.