Çini ve Seramik Sergisi Ziyaretçileriyle Buluşuyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Züleyha KOYUNOĞLU, Mehmet TOSUN

İÜ Rektörlük Girişi’nde 20 Aralık’ta yapılan sergi açılışında konuşan Kifayet Özkul, çalışmalarında neden siyah ve beyazı tercih ettiğini anlattı. Özkul, “Öncelikle siyahı çok seviyorum ve siyahı hayatımda çok kullanırım aynı zamanda Peygamber Efendimizin sancağının rengidir ve okuduğum menkıbelerden öğrendiğim kadarıyla Peygamber Efendimizin Mekke’ye dönüşünde kafasındaki sarığın siyah renkli olduğu, onun da bir anlam ifade ettiğini yazarlar. İsra suresinin 12. ayetinde ‘Her gecenin mutlaka bir aydınlığı vardır’ der. Her kötü gün geçer mutlaka arkasından güzel günler gelir. Umutsuzluğa düşmeyin, can çıkmadıkça mutlaka bir umut vardır. O yüzden özellikle siyah beyaz’’ dedi.

Eserlerindeki çizgiler hakkında da açıklamada bulunan Özkul, “Bütün eserlerde göreceğiniz keskin noktalar, daireler, spiraller. Bunların hepsi hayatta aldığımız kesin kararlar, vazgeçtiğimiz kararlar ya da sadece  hayallerimiz olarak toparlanıyor. Bunun dışında lale çalışmalarımı gördüğünüzde  bunların bir Kifayet Özkul’u yansıttığını söyleyebilirsiniz. Çalışmalarımın birçoğunun eskizi yok. Karoya alıp üzerine kurşun kalemle çizip sonra fırçayla siyah beyaz renklendirmesini yapıyorum. Birkaç tane eserimin dışında hiçbirinin ikinci bir çalışması yok. Çünkü arkama dönüp yaptığım bir çalışmanın taklidini sevmiyorum, daha aklımda yapacağım çok şey var. İleriye dönük hareket yapmayı severim. Şuanı yaşıyoruz’’ dedi.

Özkul, çalışmalarının devam ettiğini ve yeni eserleriyle yeni çalışmalarıyla sanatseverlerle birlikte olacağını belirtti. Konuşmasını bitirdikten sonra caz müziği ve çeşitli ikramlar eşliğinde  davetliler eserleri inceledi.