Çin’deki İnsanların Temiz Hava Hasreti

AJANS ÜNİVERSİTE-Melike KUŞ

 

Çin’de ciddi boyutlara ulaşan hava kirliliği sebebiyle halk çeşitli yollara başvuruyor. Sokaklarda maske takanların sayısında artış yaşanırken, evlere hava temizleme cihazları alımında da ciddi artış görülüyor

 

Çin medyasına yansıyan bir haber insanların temiz havaya ne denli hasret duyduğunu gözler önüne seriyor. Ülkenin ortasındaki Henan eyaletinin merkezi Zhengzhou şehrinde bulunan Laojun Dağı’ndan doldurulduğu belirtilen temiz hava, kentin bir meydanında halka sunuldu. Halk, söz konusu dağdan gelen “temiz hava paketleri”ni birkaç dakikalığına da olsa soluma fırsatı buldu.

 

Dünyada havası en kirli 20 şehirden 16’sı, sanayi üretimi ile dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline gelen Çin’de bulunuyor. Resmi verilere göre, Çin’de 20 milyonu aşkın astım hastası yaşıyor ve dünyada astımdan ölenlerin sayısında yine bu ülke başı çekiyor. Ayrıca Ulusal Bilimler Akademisi’nin Çinli ve yabancı bilim adamları ile yaptığı bir araştırmada, özellikle ülkenin kuzey bölgelerinde kömür yakmaya bağlı hava kirliliği nedeniyle insan ömrünün ortalama 5 buçuk yıl kısaldığı ortaya konmuştu.