Cerrahpaşa’da Zeki Demirkubuz Rüzgarı

AJANS ÜNİVERSİTE- Yusuf EREN

FOTOĞRAF – Elif Nur BİLGİÇ

 

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Binası’nda CTF(Cerrahpaşa Tıp Fakültesi) Sinema Kulübünün düzenlediği yönetmen/yazar Zeki Demirkubuz söyleşisi gerçekleşti

 

Masumiyet, Kader ve Yazgı başta olmak üzere birçok filme imza atan Demirkubuz katıldığı söyleşide öğrencilere sinema hakkında bilgiler verdi. Yeni film çekimlerini de sürdüren Demirkubuz insanın en aşağılık taraflarını anlatarak bu konuya son noktayı koymaya çalışıyor.

Çektiği filmleri izlerken kendisinin çekmemiş gibi hissettiğini söyleye Demirkubuz, “başlangıçta yönetmen olmak gibi bir hayalim yoktu, eskiden sürekli kendi kendime yazıp edebiyatçı olma hayalim vardı” dedi.

Yazma işinin masumiyetinin suçluluk duygusundan, mahremiyetinden geldiğine inandığını belirten ünlü yönetmen, mektupları örnek vererek onların kimsenin görmemesi için gizli gizli yazıldığına bu işin masumiyetinin buradan geldiğine dikkat çekti. “Bu olmadığı zaman yapılan sanat angaje olur ve çıkar amacına dönüşür. Belki de birçok beş para etmez filmler çekilip bu filmlerin ilgi görmesinin nedeni de budur” şeklinde konuştu.

Ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Demirkubuz sanatını icra etmek için eğitime çoğu zaman gerek duymadığını söyledi.

 

_DSC0104

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_DSC0077

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_DSC0124