Cerrahpaşa Doktorlarını Mezun Etti

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Savrun’un katılımıyla gerçekleşen mezuniyet töreninde açılış konuşmasını Türkçe Tıp Programı Dönem Birincisi Dr. Zeynep Ece Kaya yaptı.

Zeynep Ece Kaya

Dr. Kaya, konuşmasına mezuniyete gelen ailelere teşekkür ile başladı ve şunları söyledi: “Yeri geldiğinde annemizden, babamızdan daha çok ilgilendiğimiz, hayatını kurtardığımız hastaların yakınları tarafından tehdit edilebiliyor, sözlü ve fiziki şiddete maruz kalabiliyor ve hatta öldürülebiliyorsunuz. Öğrencisinden hocasına herkes risk altında. Biz bir meslek seçmedik, yaşam tarzı seçtik. Dönem dönem bunaldığımızda şikâyet etsek de hepsi en iyisini, en güzelini yapmak için. Bizi bekleyen şartlar şu an için iyi görünmüyor ama daha iyi bir geleceğin olduğunu biliyorum. Arkadaşlarımın ve meslektaşlarımın ellerinden geleni yapacaklarına inanıyorum. Yolumuz açık olsun.”

Muazzez Çiğdem Oba

Törende ikinci olarak konuşan İngilizce Tıp Programı Dönem Birincisi Dr. Muazzez Çiğdem Oba ise konuşmasına öğretim üyesi hocalara, uzmanlara, asistanlara teşekkür ile başladı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde eğitim almanın da ayrıcalık olduğunu aktaran Oba, Fakültemize adaptasyon sürecinde birçok sorun yaşadım. Hasta-doktor ilişkilerinin zedelendiği ve bu nedenle de hiç yaşanmadığı kadar sık olarak doktora yönelik şiddet olaylarının yaşandığı bir dönemden geçiyoruz” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Sema Umut

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sema Umut, hekimliğin zor iş olduğunu belirtti. Türkçe Tıp Programı’nın 48. İngilizce Tıp Programı’nın ise 23. Dönem mezunlarını verdiğini söyleyen Prof. Dr. Umut, “Bugün 421 genç hekimimizin anneleri, babalarının, hocalarının altı yılın emeğinin alındığı çok mutlu bir gün. Hekimlik mesleğini seçenlerin en önemli özelliği, ortak özelliği İnsan sevgisi ve özveriyle çalışmak. Cerrahpaşalı olmaktan gurur duyuyorum ve sizlerin de Cerrahpaşalı olmanın onurunu yaşatacağınıza inanıyorum” diye konuştu.

Prof. Özgür Enver

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgür Enver asıl sınavın şimdi başladığını vurgulayarak konuşmasının devamında şunları söyledi: “Değerli genç meslektaşlarım, hem Türkçe Tıp Programı Birincisi hem de İngilizce Tıp Programı Birincisi aşağı yukarı Türkiye’deki yaşanan sağlık olaylarını kısaca özetlediler. Ben olsam biraz daha sert konuşurdum. Bugün Dekan olarak katıldığım altıncı mezuniyet töreni olduğunu düşünürsek ben de kendimi sizler gibi mezun olarak görüyorum. Başarılı olacağınıza inanıyorum. Çünkü siz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu doktorlarsınız.”

Prof. Dr. Bayram Savrun

Protokol konuşmalarının sonuncusunu ise İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Savrun yaptı. İstanbul Üniversitesi’nin hocalarının akademik birikimlerinin öğrencilere çok şey kattığını düşündüğünün altını çizen Prof. Dr. Savrun, “Tüm fakülteleri ülkemizin en iyi hocalarına sahip. Sizlerin hiç azalmayan enerjisi bizleri diri tuttu. Hata yapmamıza hiç izin vermediniz. En ufak yanlışımızda bizi uyardınız. Yirmi senelik eğitimin sonuna geldiniz. Yolunuz açık olsun” dedi.

Hipokrat Yemini

Protokol konuşmalarından sonra ise katkıda bulunanlara plaketleri takdim edildi. Sonrasında ise diploma töreni yapıldı. Türkçe Tıp Programı’ndan 324, İngilizce Tıp Programı’ndan 75 öğrenci mezun oldu. Türkçe Tıp Programı bugüne kadar 13771, İngilizce Tıp Programı 1362 mezun verdi. Öğrencilerin diplomaları verildikten sonra Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sema Umut, genç doktorlara Hipokrat Yemini ettirdi ve törenin sonunda öğrenciler kep attı.