Cerrahi Tedavide Yeni Yöntem ‘Robotik Cerrahi’

AJANS ÜNİVERSİTE

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Ürolojisi Anabilim Dalı ve Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Emir, robotik cerrahiyle çok sayıda ameliyatın başarıyla yapılabildiğini belirterek, “Erişkinlerin ardından çocukların ameliyatlarında da artık önem kazanmaya başladı. Bu yöntem, gelecekte ameliyat gerektiren hastalıkların tedavisinde birinci seçenek olma yolunda” ifadelerini kullandı.

Çocuklarda görülen ürolojik sorunların genellikle anne karnında oluştuğunu, bunların da kalıtımsal olduğunun düşünüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Emir “Çocuklarda görülen ürolojik sorunların hemen hiçbiri anne ve babanın suçluluk hissi yaşamasını gerektiren sorunlar değildir” dedi.

Cerrahi tedavi yöntemlerinin endoskopik girişimlere doğru kaydığını söyleyen Prof. Dr. Emir şunları kaydetti:

“Endoskopik girişimler, açık cerrahi yöntemlerle elde ettiğimiz sonuçları daha küçük kesilerden veya doğal yollardan girilerek elde edebildiğimiz yöntemlerdir. Böylece daha az yara izi bırakarak kozmetik olarak daha iyi bir sonuç elde edilir. Endoskopik işlemler sonrası hastalar genellikle daha hızlı iyileşir. Günümüzde birçok hastalığın tedavisinde bu yöntemler açık cerrahinin yerini almış ve almaya devam etmektedir. Çocuk yaş gurubunda, ürolojik hastalıkların tedavisinde endoskopik yöntemler hem tanı amaçlı hem de tedavi amaçlı yaygın olarak kullanılmaktadır.”

“Robotik Cerrahi Merkezi kurmayı hedefliyoruz”

Prof. Dr. Emir, bu yöntemle böbrek çıkışı ya da mesane girişi darlığı, idrarın böbreğe geri kaçışı, çalışmayan böbreğin çıkarılması veya bir böbreğin çalışmayan yarısının çıkarılması gibi sorunların tedavi edilebildiğini anlatarak, laparoskopik cerrahinin geldiği en son noktanın ise robotik cerrahi olduğunu dile getirdi. Robotik cerrahinin gelecekte ameliyat gerektiren hastalıkların tedavisinde birinci seçenek olacağını öne sürdü.

Prof. Dr. Emir, Türkiye’deki bazı devlet, özel ve üniversite hastanelerinde robotik sistemin kurulduğuna ve özellikle erişkin hastalarda kullanılmaya başlandığını söyledi. Prof. Dr. Emir öncelikle laparoskopik cerrahiyi hastalarımızın tedavisinde yaygın olarak kullanmakta ve kliniğimizden yetişen uzmanlarımıza öğretmeleri gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Emir İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tüm ilgili birimlerin kullanabileceği bir ‘Robotik Cerrahi Merkezi’ kurmak üzere gerekli çalışmaları da başladıklarını ifade etti.

Kaynak:AA