Çerkezköy’de İÜ-Sanayi İşbirliği

AJANS ÜNİVERSİTE
İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ve Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu arasında imzalanan protokol kapsamında sanayicilere yönelik proje hazırlama eğitimleri yapılacak.
İşbirliği programı İÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Muzaffer Yaşar ve İÜ Öğretim Görevlileri’nin katılımıyla, sanayi kuruluşlarının temsilcilerine tanıtıldı. Toplantıya, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürdal Adal, ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan ve çok sayıda sanayi kuruluşu temsilcisi de katıldı.
İÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Muzaffer Yaşar, ARGE çalışmalarının ülke bütçesindeki oranının yüzde 3’e çıkarılmasının hedeflendiğini kaydederek şunları söyledi: “Projeleri destekleyecek kaynak var. Fakat öncelikle sorunların, proje haline dönüştürülmesi gerekmektedir. Bugün itibariyle geldiğimiz nokta beklentilerimizin altındadır. Üniversitelerde ciddi bir akademik bilgi birikimi var. Bu bilgi birikiminin fonlanması için Teknoloji Transfer Uygulama ve Araştırma Merkezi programına başladık. Bu konuda çok iyi yetişmiş öğretim üyesi kadromuz var. 2023 hedefleri kapsamında belirlenen 500 milyar dolar ihracat rakamlarına ulaşabilmek için bu bilgi birikimlerinin paylaşılması gerekmektedir. Bu amaçla sizlerle bir araya gelip nasıl daha çok proje üretebileceğimizi konuşalım istedik.”

KAYNAK: İHA (19.02.2015)
İÜ Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü