Çerkezköy Osb’de İstanbul TTM Üniversite-Sanayi İşbirliği Ofisi Kuruldu

AJANS ÜNİVERSİTE

 

Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ve İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet arasında imzalanan protokol kapsamında, OSB sınırları içindeki sanayicilere proje hazırlama konusunda hizmet vermek üzere Üniversite-Sanayi İşbirliği Ofisi kuruldu. İstanbul Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Muzaffer Yaşar ve İstanbul Üniversitesi öğretim görevlilerinin katılımıyla işbirliği programı, sanayi kuruluşlarının temsilcilerine tanıtıldı. Toplantıya, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürdal Adal, ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan ve çok sayıda sanayi kuruluşu temsilcisi katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ÇOSB’de bulunan fabrikalar adına ciddi ve yeni bir gelişim kapısının açıldığını belirten Sarıoğlu, “İstanbul Üniversitesi ile birlikte yürüteceğimiz bu çalışmanın bölgemizdeki bütün fabrikalar tarafından da kabul görmesi çalışmanın katma değerini artıracaktır. Yürütülecek projeler kapsamında yeni bilgiler işletmelere aktarılacaktır. Sanayicimizin firmasını ve üretimini bilim tabanına-bilimsel metotlara dayandırması, en uygun teknolojiyi seçmesi, verimliliği yükseltmesi, rekabet gücünü artırması ve karını artırması imkânlarını doğuracaktır” dedi.

“Kalkınma Açısından Ortaklıklar Önemli”

Türkiye’nin kalkınması açısından, sanayide ve üniversitede ARGE ortaklıklarının geliştirilmesinin çok önemli olduğuna işaret eden Sarıoğlu, “Bölgemiz sanayicilerine ve çalışanlarına yeni eğitim, ARGE uygulama test ve araştırma imkânlarına yönlendirme çalışmalarının da bu proje kapsamında ortaya çıkacağına inanıyoruz. Bölge Müdürlüğümüz içerisinde bu işbirliğinin başlangıcına ve devamına bir gösterge olarak fiziksel bir mekânı İstanbul Üniversitesi’ne ayırmış olmamızın, konuya verdiğimiz önemin bir işareti olarak algılanmasını istiyoruz. Yapılacak bundan sonraki çalışmaların bölgemize, İstanbul Üniversitesi’ne, değerli üniversite hocalarımıza ve ülkemize sağlayacağı katkıları düşünmek bizleri heyecanlandırıyor” ifadelerini kullandı.

İstanbul Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Muzaffer Yaşar, ARGE çalışmalarının ülke bütçesindeki oranının yüzde 3’e çıkarılmasının hedeflendiğini kaydederek, “Bunu sağlayacak kaynağımız var. Projeleri destekleyecek kaynak var. Fakat öncelikle sorunların, proje haline dönüştürülmesi gerekmektedir. Bugün itibariyle geldiğimiz nokta beklentilerimizin altındadır. Üniversitelerde ciddi bir akademik bilgi birikimi var. Bu bilgi birikiminin fonlanması için Teknoloji Transfer Uygulama ve Araştırma Merkezi programına başladık” dedi. Toplantı, İstanbul Üniversitesi Akademisyenlerinin sunumları ile devam etti.

Kaynak: İHA

IMG_20150211_144132