Cemil Meriç Doğduğu Evde Yaşatılacak

AJANS ÜNİVERSİTE

Yazar, çevirmen ve eğitimci Cemil Meriç’in Reyhanlı ilçesindeki doğduğu ev kültür evine dönüştürüldü. Kültür Evi’ne dönüştürülerek turizme kazandırılan mekânda Cemil Meriç’in sesinden yararlanılarak ziyaretçilere kısa hayat öyküsünü içeren üç boyutlu animasyon filmi gösteriliyor.

İlçenin yetiştirdiği en önemli isimlerden birinin Cemil Meriç olduğunu belirten Başkan Hüseyin Şanverdi yaptığı açıklamada, onu unutmamak ve unutturmamak için yaşadığı evi “Kültür Evi”ne dönüştürdüklerini söyledi. “Cemil Meriç’i Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz” diyen Şanverdi, şunları söyledi: “Türkiye’nin her tarafından gençlerin Cemil Meriç’i tanımları için ilçemizde bulunan yaşadığı eve gelmelerini bekliyoruz. Yaşadığı evde çocukluk dâhil tüm yaşamına ait fotoğrafları ve sözleri bulunmakta, kendi sesinden üç boyutlu hayat öyküsünün yer aldığı kısa film sunumu yapılmakta. Cemil Meriç’i seviyoruz, onu minnet ve şükranla anıyoruz.”

Arkadaşlarıyla Cemil Meriç Kültür Evi’ni ziyaret eden Atatürk Ortaokulu 6. Sınıf öğrencisi Büşra Şanverdi ise, “Gözlerini kaybetmesine rağmen okumaktan, yazmaktan vazgeçmemiş olması beni çok duygulandırdı. Cemil Meriç’in Reyhanlı’da yaşaması bizim için büyük şans. Onun evine gelerek kendisini daha yakından tanımak istedim. Kendi sesinin de yer aldığı 3 boyutlu kısa film bizi çok mutlu etti” diye konuştu.

İstanbul’da 1955 yılında görme yetisini kaybeden Meriç o dönemlerde yazılarına devam ederek eserleri ve fikirleri ile yeni nesilleri aydınlatmayı sürdürmüş 13 Haziran 1987’de hayatını kaybetmişti.

KAYNAK: Milli Gazete