Cassini-Huygens Uzay Sondası İÜ’de Konuşuldu

AJANS ÜNİVERSİTE- Yılmaz BEZGİN, Müge Hatice YÖNTER

Adını astronom Giovanni Domenico Cassini ile Christiaan Huygens’den alan uzay aracının ne olduğu, nasıl bir işlev amacıyla uzaya gönderildiği geçen aylarda Google tarafından yapılan Doodle sayesinde birçok vatandaşın da ilgisini çekti.

1997 yılında Cape Canaveral Uzay Üssü’nden Satürn’e yola çıktığından bugüne kadar 3,948 kez bilim yayınlarına konu olan Cassini-Huygens’in daha önce hiç bilinmeyen 3 uyduyu keşfetmesiyle proje başka bir yola evrildi. Böylece “Uzayda acaba yaşam var mı?” sorularını yeniden alevlendirdi. Bilim adamları bu ihtimali göz ardı etmedi. 20 yıl önce Satürn’ü araştırmak için uzaya gönderdikleri aracın yeni yaşam olasılıkları olan bu yerlerdeki suları kirletmesinden endişe duyarak uzaya fırlatılmadan önce iyi temizlenmediği için bazı organizmaların üzerinde kalmış olabileceği tartışıldı. Sonunda uzay sondasının Satürn atmosferinde parçalanmasına karar verildi.

Amatör Astronomlar Kulübü’nün de destekleriyle yapılan bu etkinlikte küçükten büyüğe ilginin olması da dikkat çekti.

IMG_0461

Yedi Yıl Sonra Satürn Gezegeni Yörüngesine Girdi

NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)-ESA (Avrupa Uzay Ajansı)-ASI (İtalya Uzay Ajansı)  ortaklığında 1980’lerde geliştirilmeye başlanan ve Satürn’ün yörüngesine giren ilk uzay sondası olması ile ünlü Cassini – Huygens, 15 Ekim 1997 yılında uzaya fırlatıldı. Görevini sonlandırana dek dünyadan aldığı 2.5 milyon komutu yerine getiren Cassini’nin 635GB bilimsel veri topladığı kaydedildi.

Uzay boşluğuna fırlatıldıktan 7 yıl sonra Satürn gezegeni yörüngesine girdiğinde uydusu Huygens araçtan ayrılıp 14 Ocak 2005 yılında Titan’a iniş yaptı.
Neredeyse her gün gönderdiği fotoğraflarla dünyayı bilgilendiren Cassini-Huygens uzay sondası bugüne kadar toplam 453,048 fotoğraf çekmiş oldu.
Uzay sondasının en büyük keşiflerinden birisi Titan, Enceladus ve Mimas’ta büyük sıvı su kaynaklarının bulunması ve bu uyduların olası bir hayat barındırıyor olmasıdır. Bu yüzden NASA uzay aracı fırlatılmadan önce gerekli sterilizasyon yapılmamış olma ihtimaline karşılık olası yaşama zarar vermemek adına Cassini’nin Satürn’ün atmosferine girip görevini sonlandırmasına karar verdi. Konuyla ilgililerin takiplerinden de bildiği üzere Cassini  15 Eylül’de Satürn’ün yoğun gaz bulutlarından oluşan atmosferine girerek görevini sonlandırmış oldu.

Biraz Hüzünlü Olsa da...
Biraz Hüzünlü Olsa da…

Cassini-Huygens Uzay Sondasının Dünyaya Gönderdiği Bazı Fotoğraflar

Halkanın içinden Satürn Gezegeninin Görünümü
Halkanın içinden Satürn Gezegeninin Görünümü

Gördüğünüz Küçük Nokta Dünyamız

Gördüğünüz Küçük Nokta Dünyamız

Satürn'den Görüntü

Satürn’den Görüntü

Cassini-Huygens Uzay Sondasının Satürn'de Keşfettiği Yeni Halka
Cassini-Huygens Uzay Sondasının Satürn’de Keşfettiği Yeni Halka
Dünya Benzeri Bir Yüzey: Titan!
Dünya Benzeri Bir Yüzey: Titan!