Çarşamba Toplantıları’nın Konuğu Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Yalçın’dı

AJANS ÜNİVERSİTE- Esra MUTLU-Tuğçe HEPİŞ

“Kaos Kuramı ve Yeni İstatistiksel Yöntemler” başlığıyla İÜ Edebiyat Fakültesi Kurul Odası’nda düzenlenen etkinlikte İÜ Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Yalçın, fizik teorisi olan Kaos Kuramı’na ve kaotik sistemlere ilişkin bilgiler verdi.

Kurama dair çalışmaları nasıl yürüttüklerini anlatan Yrd. Doç. Dr. Yalçın, “Elde edilen deney gözlem serisinde durum değişkenlerinden hareketle faz uzaylarını belirliyoruz ve çekicisini çiziyoruz. Çekicilerle sistemi belirlemeye çalışıyoruz” dedi. Kaotik dinamiğin başlıca kriterlerinden birinin başlangıç koşullarına hassas bağımlılık olduğunu ve bu en küçük oynamaların farklı sonuçlar çıkmasına neden olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Yalçın, “Kaos sınırını açıklayan sistem q istatistik yöntemidir. Bu yönetimin de sunduğu Gaussian analiz isimli bir analiz sistemi vardır” diye konuştu.

DSC_0018

Bir başarı öyküsü olarak tanıdığımız Yrd. Doç. Dr. Yalçın, 2014 yılında atom altı parçacık fiziğinde çığır açan “QUARK”ları keşfederek Nobel Fizik Ödüllü Prof. Dr. Murray Gell-Mann ile ortak bir makale yazmış ve bilim dünyasının en prestijli dergilerinden biri olan PNAS’de yayınlanmıştı.