Çarşamba Toplantıları Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Ece CANBAKIŞ

İÜ Sosyoloji Bölümü tarafından düzenlenen “Çarşamba Toplantıları”nın otuz ikinci oturumu 11 Ekim günü Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedret Öztokat Kılıçeri’nin konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Öztokat Kılıçeri konuşmasına nasıl bir arada yaşıyor, nasıl çalışıyor, nasıl kitap okuyor, nasıl işe gidip geliyoruz? sorularını sorarak başladı. Bu soruların cevaplarının; göstergeleri okuyarak, onları anlamlandırarak yaptığımızı belirten Kılıçeri hayatımızın her anında ve her alanında göstergelerle işlem yaptığımızı ve onları kullandığımızı söyledi.

“Göstergeler Gündelik Hayatta Etkinlik Gerçekleştirmemizi Sağlar”

Prof. Dr. Nedret Öztokat Kılıçeri gündelik yaşamımızdaki sayıları, sesleri, harfleri ve bunlarla oluşmuş tüm göstergeleri önce okuyup sonra çözümleyip ardından anlamlandırıp ve en sonunda eyleme geçtiğimizi belirtti. Prof. Dr. Kılıçeri, “Gösterge; ortak olarak paylaşılan, bir anlam ekseninde değerlendirilen, bir nesnenin,kavramın yerini tutan şeydir, kavramın kendisi değil onun temsilidir .Göstergeler toplumsal alanda bir arada yaşamımızı ve faaliyet gerçekleştirmemizi sağlar.Kullandığımız her gösterge farklı bir alana aittir ama hep bir bütün içinde yer alıp anlam üretirler.Göstergeler dizgi,sistem oluştururlar, göstergeler ancak ve ancak ait olduğu sistem,an içinde işlev üstlenir. Örneğin otobüsteki Dolar, TL tabelası ’ulaşım kodunun dışında kalmıştır” ifadelerini kullandı.

Göstergelerin bir kültür katmanına, zaman dilimine ve ortak belleğe ait olduğunu söyleyen Prof. Dr. Öztokat Kılıçeri, konsensusla oluşan göstergelerin iletişimi sağlamak için var olduğunu dile getirdi.

2017-10-13 14.03.52

“Göstergebilimci Yargılamaktan Çok Anlamlandırmaya Çalışır”

Prof. Dr. Öztokat Kılıçeri, “Göstergebilim; toplumun göstergeleri hangi amaçla kullandığını, bunların yaşamımızda nasıl işlevler üstlendiğini, gösterge dizgelerinin nasıl oluştuğunu,dizgelerin sınıflandırmalarını yapar. Göstergebilim; reklam, moda, mimarlık ve toplumsal olayları ele alır.Tüm insanlığı kucaklayan bir disiplin olan göstergebilimsel yöntem eş süremde var olan öğeleri inceler. Göstergebilimciler ele aldıkları nesneye önyargısız ve nesnel bakmalıdır” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Öztokat Kılıçeri, “Göstergebilimci yanlış kullanılan kelimeleri düzeltmekle uğraşmamalı, onları anlamlandırmalıdır. İncelediği nesneyi betimleme yoluyla çözümleme aşamasına geçirmelidir’’ diyerek sözlerini noktaladı.

20171011_182702