Çapa ve Cerrahpaşa Yerleşkesi’nin Tapuları Alındı

Büşra KAYABAŞ

Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet, tapuları alınan Çapa ve Cerrahpaşa yerleşkelerine iki tane ‘Dünya Hastanesi’ ve ‘Dünya Sağlık Yerleşkesi’ yapacaklarını söyledi

 

capa-cerrahpaşa tapular alindi (3)İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa yerleşkelerinin tapuları alındı. İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in başlattığı dönüşüm kapsamında İstanbul Üniversitesi, mevcut arazileri dışında 45.831 metrekare yeni araziye daha kavuştu. İki büyük yerleşkesinin de (Çapa ve Cerrahpaşa) sahibi oldu.

Özellikle tapusu olmayan yerleşkeleriyle ilgili bürokratik sorunları uzun uğraşlar sonucu çözen İstanbul Üniversitesi, 2013 itibarıyla tüm tapularını almış durumda. Çapa, Cerrahpaşa Yerleşkeleri, İktisat Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Deniz Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Bölümü, Merkez Kütüphane ve İbrahim Efendi Konağı(Mediko Yanı Eski Halı Saha) dahil olmak üzere toplam 310.170.63 metrekare alanın yeni tapu tescilleri yapıldı. Beyazıt Yerleşkesi’ndeki 4.000 metrekarelik bir alanın tapu işlemleri de halen devam ediyor.

 

Özellikle Çapa, Cerrahpaşa, Avcılar ve Beyazıt yerleşkelerinde yıllardır devam eden tapu sorunu, beş yılda atılan binlerce imza sonucunda çözüldü. Kamuya, kişilere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’ye ait olan tapular yoğun çalışma ve takip ile İstanbul Üniversitesi’ne kazandırıldı.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet “hayatımın projesi” dediği zorlu süreçle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:
“Aslında kâğıt parçası gibi duruyor ama bunun arkasında çok büyük bir emek var. Bizim için bir hayaldi. O hayal, Cerrahpaşa ve Çapa’nın o eski binalarının yıkılıp yeniden yapılması. Ne kadar zor bir hayale talip olduğumuzu çok çabuk anladık. İşe tapu ile başladık ama bu başlangıç pek moralli olmadı. Bu işin bu kadar uzun süreceğini, bu kadar zor birtakım adımların atılması gerektiğini de bilmiyorduk doğrusu. Bunu bir şampiyonluk kupası gibi görüyorum. Ben emeği geçen arkadaşlara başta takım kaptanımız Prof. Dr. Oğuz Çetinkale olmak üzere hepsine yürekten teşekkür ediyorum.Sağ olsunlar. Allah tamamına erdirsin arkadaşlar.

 

Abarttığımızı düşünmüyorum çünkü bu şu demek: Bundan sonra İstanbul Üniversitesi iki tane kampüsünün tümüyle sahibi. Nasıl istiyorsa öyle tasarrufta bulunabilir. Ama biz bununla yetinmeyeceğiz inşallah. Bizim esas hayalimiz tapular değildi; bu yerleşkeler üzerindeki binalardı. Allah bizlere o binaların yapılmaya başlandığını gösterir, yapıların bittiğini de görürüz inşallah. Bir kısmımız bunların içinde çalışır, bir kısmımızda onlara ziyaretçi olarak gider. Ama inşallah o günleri de görürüz.
Çapa ve Cerrahpaşa’yı Yerinde İnşa Edeceğiz

“İstanbul Üniversitesi tarihî bir kurum ve bunun da neticesiyle çok sayıda eski, hatta deprem güvenliği açısından riskli binaya sahip. Üstelik sahip olduğumuz mekânlardan bazılarının tapusu ve ruhsatı yok. Son beş yıldır birçok kurumla yakın diyalog ve iş birliği içinde, sıkı bir çalışma yaparak, bizim olduğu halde kâğıt üzerinde bize ait olmayan yüzlerce mekânımıza tapu aldık. Bu projelerden en büyüğü, aynı zamanda Türkiye’nin de en büyük projelerinden birisi olan ‘Çapa ve Cerrahpaşa Yerleşkelerimizin Yerinde Yeniden Yenilenmesi’ projesi. İki tane ‘Dünya Hastanesi’ ve ‘Dünya Sağlık Yerleşkesi’ yapmaya çalışıyoruz. Bu projelerin hayata geçirilmesi ve tamamlanması gibi bir misyonum olduğunu düşünüyorum. Hekimlerin, hastaların, hasta yakınlarının, öğrencilerin ve çalışanların rahat edebilecekleri, modern ve depreme dayanıklı binalar yapmayı hedefliyoruz.

Kamulaştırma kapsamında hak sahiplerine toplamda 25 milyon TL ücret ödendi. Kamulaştırmaların ardından tapular alındı ve inşaat yapılabilmesi için ilgili koruma kurulu, belediye, kadastro ve tapuda, her tapu için yaklaşık 120 imzadan geçen tapu tevhit işlemleri tamamlanarak tapular birleştirildi.

 

cerrahpasa kesin kullan

 

 

ctf (6)

 

 

Yeni Resim