Canlandıran Sinema

AJANS ÜNİVERSİTE-Özcan ASLAN
 

İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Polonya Canlandırma Sineması” söyleşisi Polonyalı iki sanatçının katılımıyla Pera Müzesi Oditoryum’da gerçekleştirildi

 

Söyleşiye, Polonya’nın sanatsal, deneysel, filmlerinin en yetkin sanatçılarından Marius Wilczynski ve Polonya sinemasının eleştirmenlerinden Adriana Prodeus konuk oldu. Animasyon ve Polonya canlandırma sineması konuları üzerine yoğunlaşan söyleşide yönetmen Marius Wilczynski sözlerine şöyle başladı,“Canlandırma sineması, sanatlar içerisinde kendinizi ifade edebileceğiniz en iyi sanat dallarından biri. Ben 7 senedir filmlerle uğraşıyorum. Animasyon, özgün, farklı, duygularınızı ve düşüncelerinizi yansıtmak için çok elverişli bir yerdir” dedi.

 

Polonya sinemasının eleştirmenlerinden Adriana Prodeus ise öncelikle burada olmalarının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Daha sonra ise Adriana, “Bir eleştirmen olarak yaptığım işten büyük zevk alıyorum” dedi. Adriana, Polonya canlandırma sinemasına da değinerek sözlerine şöyle devam etti, “ Canlandırma filmlerinin en eskisi 1930’lu dönemlerde çıktı. Bu filmlerin hangi koşullarda çıktığını bilmek gerekiyor. Polonya’nın Oscar aldığı ilk film bir belgesel olan ‘Tango’ isimli çalışmaydı bunun önemi çok fazla.”

 

DSC_1110

 

“Ben Filmciliği Tek Başıma Öğrendim”

Yönetmen Marius,ben film çekebilmek için herhangi bir sinema okuluna gitmedim sadece çizdiğim filmleri çekmeceye koydum sakladım. Ama bugün canlandırma sinemasının profesörüyüm diyerek sözlerini noktaladı.