Canan Noyan Halkla İlişkiler Öğrencileri ile Buluştu

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif KARAKOÇ
Fotoğraf- Esra MUTLU

Bütünleşik Pazarlama İletişimi dersine konuk olan Canan Noyan, bütünleşik pazarlamanın sektördeki önemine değindi. Birkaç yıl öncesine kadar halkla ilişkiler, reklam ve pazarlama ajanslarının, dijital kaynakların ve saha aktiviteleri tanıtım çalışmalarının ayrı ayrı çalıştıklarını hatırlatarak artık pazarlama iletişiminde bütünleşik bir sistemin var olduğunu belirtti. Bu sistemle birlikte bir elin beş parmağını oluşturan bu tanıtım kanallarının entegrasyonu ile son yıllarda sektörde başarılı projelerin gerçekleştirildiğini ekledi.

“Tasarım Kanalları Birbirlerini Alkışlamalı”
Bu tanıtım kanalları içinde en önemlisi olarak değerlendirdiği halkla ilişkilerin altını çizen Noyan, “Yapacağımız çalışmanın haber değeri taşımasını sağlaması açısından ilk olarak halkla ilişkiler devreye giriyor ve beraberinde oluşturulan diğer tanıtım kanallarıyla başarı sağlanıyor. Ancak bu başarının sağlanması için bu kanalların birbirlerini alkışlayarak bir orkestrasyon içerisinde olması gerektiği de unutulmamalı” diye konuştu.

Kurumların yürüttü sosyal sorumluluk projeleri ile sponsorluk arasındaki bütünleşik ilişkiye de değinen Noyan, bu iki kanalın da birbirini alkışlaması gerektiğinin altını çizdi. Bu bütünleşik ilişkiyi kullanarak başarılı olmuş projelerden de örnekler veren Noyan, “Bütünleşik iletişim kanallarını kullanan bir proje, sadece basın toplantısı düzenlemez. Bunun yanında yazılı, görsel ya da sosyal medyayı, sokak aktivitelerini, eğitim programlarını vb. birçok iletişim kanalını birlikte kullanarak sosyal sorumluluk projesini başarıya ulaştırır” dedi.

Sponsorluğun sosyal sorumluluk projelerini başarıya ulaştıracak oyuncular olduğunu belirten Noyan, projenin duyurulmasının sağlanması için bütünleşik pazarlama kanallarına ihtiyaç olduğunu ve bu birbirini destekleyen kanalların ancak içinde yer aldıkları döngüyle birbirlerini hayatta tutabileceklerini söyledi.

DSC_0008