Çağımızın Sosyo-Psikolojik Eğilimlerinden: Estetik

AJANS ÜNİVERSİTE-Özdemir KUTLU

“Estetik insanın yüzündeki veya vücudundaki denge halidir. Bunu belli kalıplara sokmaya gerek yok eğer karşı tarafta belli bir güzellik duygusu uyandırıyorsak bunu estetik olarak nitelendirebiliriz” diyen Op. Dr. Demiray,“Ayrıca estetik kişiden kişiye değişebilir, bunu tek başına bir bölgeyle sınırlandırmak yanıltıcı olur. Genel olarak uyguladığımız belli standartlar olmasına karşın hastanın ihtiyacına göre mevcut standartları esnetebiliriz” şeklinde konuştu. Op. Dr. Demiray, günümüzde estetik operasyonlarının hem tıbbı ihtiyaç hemde estetik kaygısı ile yapıldığını söyledi.

Türkiye’de Estetik Kaygı

“Estetik kaygı ile yapılan operasyonlar Dünya ile birlikte Türkiye’de de büyük oranda artmıştır” diyen Op. Dr. Demiray, bunun sebebini insanların basın yayın vasıtasıyla çok belirgin bilgi kirliliğinin ortasında kalmasına ve insanların doyumsuzlaşan estetik kaygılarına bağladı. Ayrıca bu tür ameliyatların artmasının bir diğer nedeninin de plastik cerrah sayısına bağlayan ve cerraha ulaşmanın zor olduğunu vurgulayan Op. Dr. Demiray, “Ama şimdi çok kolay neredeyse her semtte ki hastanelerde plastık cerrah bulunmakta. Bu nedenlede ameliyat kararları da kolay alınabiliyor. Bu bağlamda Türkiye’de en çok karşılaştığımız estetik vaka burun ameliyatları, Dünya’da ise liposakşın ve meme büyütme ameliyatlarıdır” şeklinde konuştu.

11105948_10153370789014448_162553702_o
Op. Dr. Ahmet Ercan Demiray

Estetikte Mesleki Başarının Sırrı…

Op. Dr. Demiray, estetikte mesleki başarının sırrının işini iyi yapmak olduğunu fakat reklam ve pazarlamanın da gerektiğini vurguladı.“Ama tabii ki işini iyi yapmadığında reklam ve pazarlamanın altı boşkalır. Bu yöntemlerleestetik cerrahide hızlı bir şekilde bir yerlere gelmek mümkün; ama cerrahi tecrübe eşit derecede aynı hıza ulaşamadığında sonuç başarısızlık olur” dedi. Kendisinin mesleki başarısının sırrını işini iyi yapmak ve mesleki prensiplerine sadık kalmak şeklinde ifade eden Op. Dr. Demiray,“Daha öncede belirttiğim gibi hızlı bir şekilde bir yerlere gelebilirdim; ama eğer işimi iyi yapmayıp prensiplerime uygun davranmasaydım bu sektörde kalıcı olamazdım” şeklinde konuştu.

Estetik Cerrahideki Gelişmeler

Cerrahi donanımlarda bir takım gelişmeler olduğunu belirten Op. Dr. Demiray,“Fakat önemli olan bu gelişmeler değil cerrahların eğitimdeki gelişmelerdir. Çünkü önemli olan bu teknolojileri kullanacak cerrahların belli yetkinliğe ulaşmasıdır”dedi. Op. Dr. Demiray, “Eğitimde yapılan bu gelişmeler ve bilimsel konferansların artması cerrahi operasyonların başarısını yükseltir. Bu olumlu gelişmelere rağmen cerrahi operasyonların ciddi müdahaleler olduğu unutulmamalıdır. Hastaların bu gelişmeler doğrultusunda bir operesyon kararı alırken çok iyi düşünüp öyle karar vermeleri gerekir. Çünkü bu müdahaleler geri dönüşü olmayan sonuçlarda doğurabilir. Bizim için ve hasta için önemli olması gereken kriter hastanın ameliyat öncesi ve sonrasındaki moral ve motivasyonunun uyumudur”diyerek sözlerini sonlandırdı.