“Bütün dünya bir sahnedir”

AJANS ÜNİVERSİTE- Esra MUTLU

 

Dünyaca ünlü oyun yazarı Shakespeare’in 450’nci doğum günü bu yıl tüm dünyada çeşitli etkinlikler ve tiyatro oyunlarıyla kutlanacak. İngiltere’den Türkiye’ye uzanan kutlamalarda, Shakespeare’in sevilen eserleri tüm yıl boyunca sahnelenecek.

 

Shakespeare’in 450’inci doğum günü bu yıl tüm dünyada çeşitli konferanslar, etkinlikler, kitaplar ve tiyatro oyunlarıyla kutlanacak. Resmi kayıtlarda doğum ve ölüm günü 23 Nisan olarak geçen Shakespeare, 2016’da ise ölümünün 400. yılıyla anılacak. Pek çok ülkenin şairin doğum yıldönümüne bir katkı sağlayacağı bu yıl ”Bütün dünya bir sahnedir” diyen Shakespeare adına dolu dolu bir yıl olacak.

 

SHAKESPEARE’İN 154 SONETİNİ, 154 AKTÖR SESLENDİRECEK

Shakespeare için düzenlenecek etkinlikler yazarın ülkesi İngiltere’de de yer alacak. Londra’daki Shakespeare’s Globe Tiyatrosu, yazarın ünlü Hamlet oyunuyla yaklaşık 200 ülkeyi kapsayacak bir dünya turuna çıkacak. Hamlet’in oynanacağı mekânlar arasında şimdiye kadar hiç profesyonel Shakespeare oyununun sahnelenmediği ülkeler de yer alacak. Dünya turu Shakespeare’in gelecek yıl nisan ayındaki doğum yıldönümünde başlayacak ve yazarın Nisan 2016’daki ölüm yıldönümünde sona erecek. Londra’nın önemli müzelerinden Victoria&Albert Müzesi’nde ise 8 Şubat-28 Eylül 2014 tarihleri arasında ‘Shakespeare: Our Greatest Living Playwright’ başlıklı bir sergi düzenlenecek. 17-21 Mart’ta ise bir ‘Shakespeare Haftası’ düzenlenecek. Okullarda, galerilerde, sinemalarda, kütüphanelerde ve tarihi mekânlarda kutlanacak olan bu etkinlik özellikle öğrencileri merkez alıyor. Yazarın ‘Antony&Cleapatra’, ‘Julius Caesar’ ve ‘The Comedy of Errors’ adlı oyunları meşhur Shakespeare’s Globe Tiyatrosu’nda yeni bir uyarlamayla sahnelenecek. Oscar ödüllü ‘Shakespeare in Love’ adlı film de Noel Coward Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

 

Fransa’da da 21-27 Nisan 2014 tarihleri arasındaki ‘Shakespeare450’ başlıklı büyük bir konferans ve buna paralel olarak, yuvarlak masa toplantıları, atölye çalışmaları, seminerler, paneller düzenlenecek. Tiyatro, konser salonları, müzeler ve kütüphaneler yazarın oyunlarının sahneleneceği bir mekâna dönüşecek.

 

New York’ta ise daha farklı bir etkinlik var. Dünya edebiyatının en güzel örnekleri arasında yer alan Shakespeare’in 154 soneti, 154 aktör tarafından kentin farklı yerlerinde seslendirecek ve bunlar online olarak tüm dünyaya sunulacak.

 

DEVLET TİYATROLARI’NDA SHAKESPEARE HAFTASI

Türkiye’de ise Devlet Tiyatroları (DT), bu yıl ‘Shakespeare Haftası’ düzenliyor. Yazarın klasikleşmiş eserleri, bir hafta boyunca Ankara, İzmir, İstanbul, Antalya ve Erzurum Devlet Tiyatroları’nda sahnelenecek. 21-26 Ocak tarihlerinde başlayacak hafta kapsamında sahnelenecek oyunlar arasında ‘Macbeth’, ‘Venedik Taciri’, ‘Fırtına’ ve ‘Hamlet’ yer alıyor. Kenter Tiyatrosu da, Shakespeare’in en iyi bilinen iki tragedyası ‘Romeo ve Juliet’ ile ‘Othello’nun bu yeni yorumundan yola çıkan ‘İyi Geceler Desdemona, Günaydın Juliet’, 10-11-24-25-26 Ocak 2014’te Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenecek. Oyun, mayıs ayına kadar Kenter Tiyatrosu’nda izlenebilir.

 

Geçtiğimiz yıl Kadıköy’de kurulan Altkat Sanat da Shakespeare’in efsanevi oyunu Hamlet’i yepyeni bir uyarlamayla sahneleyecek. Amerikalı yönetmen Neil S. Fleckman rejisiyle farklı bir biçimde sahnelenecek oyunun prömiyeri, 11-12 Ocak tarihlerinde saat 19.30’da gerçekleştirilecek.

 

Bu kapsamda sahnelenecek oyunlar şöyle:

* Macbeth, Orhan Burian’ın çevirisi ve Prof. Bozkurt Kuruç’un yönetmenliğinde 21, 24 ve 26 Ocak’ta Büyük Tiyatro‘da sergilenecek.

* Venedik Taciri, Zeynep Avcı’nın çevirisi ve Erhan Gökgücü’nün rejisörlüğünde hafta boyunca Küçük Tiyatro‘da temsil verecek.

* Fırtına, Bülent Bozkurt’ çevirisi ve Malcolm Keith Kay’ın yönetimiyle hafta boyunca Şinasi Sahnesi’nde seyirciyi selamlayacak.

* Hamlet, Sabahattin Eyüboğlu’nun çevirisi ve Işıl Kasapoğlu’nun rejisiyle hafta boyunca Akün Sahnesi’nde izlenebilecek.

* Onikinci Gece, Zurab Sikhakuridze’nin yönetmenliğinde hafta boyunca İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde tiyatro severlerin karşısına çıkacak.

* Othello, Özdemir Nutku’nun çevirisi ve Malcolm Keith Kay’ın yönetimiyle hafta boyunca Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde temsil verecek.

* W.Shakespeare‘den Soneler, Talat Halman’ın çevirisi ve Erdal Küçükkömürcü’nün rejisiyle hafta boyunca Oda Tiyatrosu’nda sahnelenecek.