Burun, 1 Trilyon Kokuyu Algılayabiliyor

 

AJANS ÜNİVERSİTE – Melike Kuş

 

Bugüne kadar yapılan araştırmalara göre, insan burnunun yalnızca 10 bin kokuyu algılayabildiği sanılıyordu. Ancak yeni yapılan bir araştırma var olan bu kanıyı değiştirdi

 

Araştırmacılara göre aslında koku alma yetimizin çok küçük bir bölümünü kullanıyoruz. New York’taki Rockefeller Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı çalışma sonucu insan burnunun algılayabildiği koku sayısının 1 trilyon olduğunu ortaya çıktı. Çalışmada, insan burnunun kokuları nasıl ayırt ettiğini denemek için çimenden limona çok farklı türler içeren 128 koku molekülü kullanıldı. Koku moleküllerini onlu, yirmili, otuzlu gruplar halinde karıştırarak çok sayıda farklı karışım elde eden araştırmacılar, katılımcılardan örnekleri koklamalarını istedi.

 

Deney sonuçları, normal bir insanın en az bir trilyon farklı kokuyu ayırt edebildiğini gösterdi. Böylece insan burnunun, algılama yetisinin genişliği bakımından göz ve kulağı geride bıraktığı ortaya konuldu. İnsan gözü, ışık alıcılarıyla 10 milyona yakın rengi görebilecek kapasiteyken, kulak da yarım milyona yakın ses tonunu duyabiliyor.