Burak Kutlay’dan  “Gümüş Haz” Sergisi

AJANSÜNİVERSİTE-Emre ESER

 

6 Mayıs- 17 Mayıs 2014 tarihleri arasında Galeri Eksen’de düzenlenecek olan Burak Kutlay’a ait “Gümüş Haz” adlı sergide sanatçının son dönem resim çalışmaları yer alacak.

 

Sanatçının çalışmaları günümüzde bireyin doğuşundan itibaren içinde bulunduğu sistemin işleyişi karşısındaki farkındalığını ele alıyor.

Burak Kutlay’a göre; Günlük hayatın karmaşasından ve hayatın zorunlu kıldığı yaşama biçiminden sanatın gerçekleri kendi gözüyle göstermesi sayesinde kaçınılabilir. Geleceği düşünmeden yaşadığımız bu akıl almaz sınırları olan evrenimizin içinde yer alan ve hala bir eşinin keşfedilmediği dünya gezegenini bu hazza duyulan bağlılık yüzünden bir daha geri döndürülemez sona hazırlıyoruz. Avusturya’lı gazeteci yazar Ernst Fischer’ın  eğer sosyal işlevi sayesinde inancı kırmak istiyorsa sanat, dünyanın değiştirilebilir olduğunu göstermek zorundadır ve değişime yardım etmelidir. Fischer’ın bu sözünden etkilenen ressam, yaşadığı ve anlamaya çalıştığı bu sistemin içindeki sahneleri fotoğraflardan yararlanarak çalışmalarına tual üzerine yağlıboya kullanarak yansıtmaktadır. Sergi 17 mayıs tarihine kadar Galeri Eksen’de görülebilir.

 

 

istiklal-600-x-600