Bünyamin Aygün Karanlığı Anlattı

Ajans Üniversite – Serhan SEVİN, Gizem Gülsün TÜRELİ

Fotoğraf: Serhan SEVİN

Haber için Kasım 2013’te gittiği Suriye’de Işid tarafından kaçırılan ve 40 gün rehin alınan Bünyamin Aygün, yaşadıklarını ve deneyimlerini İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve katılımcılarla paylaştı. Suriye anılarında en büyük hatasının gazeteci kimliğini belli eden kıyafetler giymek olduğunu söyleyen Aygün, “Dikkat çekmemem gerekirdi. Işid de bunu affetmedi” dedi. Gidilen bölgedeki insanlara uyum sağlamanın ve kendini kabul ettirmenin öneminden bahseden Aygün, “ Ramazan’da oruç tuttum, namaz kıldım. Onlarla samimi oldum ve bana güvenmelerini sağladım “ şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK KORKUM KORKMAMAK

Tutsaklık günlerini tekrar yaşıyormuşçasına anlatan Bünyamin Aygün ‘Haberin öznesi olduğum için çok üzgünüm’ dedi. Bu şekilde ünlü olmayı hiç bir gazetecinin istemeyeceğini belirten Aygün savaşta en korktuğu şeyin korkmamak olduğunu söyledi. Mermiye karşı cesaretin çok saçma olduğunun altını çizen deneyimli gazeteci Müslüman olduğu takdirde kendisine hiçbir zarar verilmeyeceğinin garantisini aldığını söyledi. Bazen bir evin odunluğunda bazen de bir kulübede tutulduklarını söyleyen Bünyamin Aygün, ‘Atış talimlerini bizim bulunduğumuz kulübenin duvarına yapıyorlardı. Belki de bu talimler bizim infazımız içindir diye düşünüyordum’ dedi.

7000 İŞSİZ GAZETECİ VAR

Tutsak olduğu süre içinde “Keşke arabadan inmeseydim, o sokakta dolaşmasaydım “ diye pişmanlığını dile getiren Aygün, “Ben kadere inanıyorum. O benim kaderimdi, yaşayacaktım” şeklinde konuştu. Gazeteci adayları ile deneyimlerini paylaşan Bünyamin Aygün ‘Gazeteciler Cemiyeti Federasyonunun müjdesini verdi. Şu an 7000 işsiz gazetecinin olduğunu belirten Aygün ‘Gelecek yıllarda bu artışın önüne geçilmesi için federasyon tarafından bir takım adımlar atılacak’ diye konuştu.

_DSC0374

_DSC0408